Z Mierosławskim „wojowałem troszkę”

  • Sławomir Rzepczyński Akademia Pomorska w Słupsku, Polska
Słowa kluczowe: Norwid, Mierowsławski, romantyzm, walka narodowowyzwoleńcza, dyskurs polityczny

Abstrakt

Artykuł poświęcony jest relacjom pomiędzy Cyprianem Norwidem a generałem Ludwikiem Mierosławskim, uczestnikiem powstań narodowych, dyktatorem powstania styczniowego, działaczem emigracyjnym. Autor przedstawia ich kontakty osobiste oraz opinie Norwida zawarte w jego twórczości literackiej, w listach i publicystyce. Opinie te były niejednoznaczne, oprócz akceptacji dla demokratycznych haseł głoszonych przez generała pojawiają się wypowiedzi krytyczne. Doceniając Mierosławskiego jako militarystę, człowieka czynu zdolnego do prowadzenia polityki zmierzającej do przeobrażenia świadomości społeczeństwa polskiego w świadomość umożliwiającą zbudowanie nowoczesnego państwa, poeta oczekiwał podporządkowania działalności Mierosławskiego nadrzędnej idei, która, wypływając z podstaw chrześcijańskich, wskazałaby drogę do odzyskania niepodległości. Domagał się od Mierosławskiego uznania prymatu myśli nad czynem, wykorzystania publicystyki do kształtowania opinii publicznej zarówno polskiej, jak i europejskiej, a także – działań zmierzających do zaniechania politycznych rozłamów w środowisku emigracyjnym.

Biogram autora

Sławomir Rzepczyński, Akademia Pomorska w Słupsku, Polska

Sławomir Rzepczyński – doktor hab., prof. Akademii Pomorskiej w Słupsku, redaktor naczelny czasopisma „Świat Tekstów. Rocznik Słupski”, opublikował m.in. Krytyka literacka w twórczości Norwida. Próby ujęcia (1998), Biografia i tekst. Studia o Mickiewiczu i Norwidzie (2004), Wokół nawel „włoskich” Norwida (2006), O Norwidzie. Syntezy i zbliżenia (2017)

Bibliografia

Halkiewicz-Sojak, G., Norwid wobec idei insurekcyjnej – w świetle stanu badań, „Studia Norwidiana” 33: 2015, s. 3-16.

Krechowiecki A., O Cypryanie Norwidzie. Próba charakterystyki, Lwów 1909.

Mickiewicz W., Emigracya polska 1860-1890, Kraków 1908, s. 13.

Mikucki W., Komentarz polityczny do wydarzeń z wojny krymskiej w miniaturze dramatycznej „Teatr bez teatru” i wierszu „Pokój”, [w:] Trudny Norwid, red. P. Chlebowski, Lublin 2013.

Okólnik (w sprawie reorganizacyi Towarzystwa Demokratycznego z Projektem pretestacji przeciwko działaniu Czartoryszczyzny), http://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/plain-content?id=57236 (dostęp: 16.10.2015).

Ruszkowski J., Adam Mickiewicz i ostania krucjata. Studium romantycznego millenaryzmu, Wrocław 1996.

Skowronek J., Adam Jerzy Czartoryski 1770-1861, Warszawa 1994.

Toruń W., Norwid o Niepodległej, Lublin 2013.

Trojanowiczowa Z., Dambek Z., Kalendarium życia i twórczości Cypriana Norwida, t. I, Poznań 2007.

Trojanowiczowa Z., Na wielkopolskim tropie Norwida, [w:] Z. Trojanowiczowa, Romantyzm. Od poetyki do polityki, wybór i red. A. Artwińska, J. Borowczyk, P. Śniedziewski, Kraków 2010, s. 147-190

Trojanowiczowa Z., Norwid w więzieniu berlińskim, [w:] Z. Trojanowiczowa, Romantyzm. Od poetyki do polityki, wybór i red. A. Artwińska, J. Borowczyk, P. Śniedziewski, Kraków 2010, s. 191-213.

Weintraub W., Czy Ameryka była dla Norwida infernem?, „Kultura” (Paryż) 1963, nr 4, s. 43-44.

Żychowski M., Generał klęski Ludwik Mierosławski, Warszawa 1965.

Opublikowane
2020-12-29
Dział
Artykuły