Zapomniany rękopis Norwida w zbiorach Narodowej Biblioteki Ukrainy w Kijowie
Abstrakt
Artykuł przedstawia miejsce przechowywania (Narodowa Biblioteka Ukrainy w Kijowie), stan zachowania oraz zestawienie ze znanymi publikacjami jednego z późnych wierszy Norwida, który jest rodzajem ironicznej zaczepki wobec bałwochwalczego stosunku ówczesnej Republiki Francuskiej w stosunku do Victora Hugo. Rękopis ten nie stanowił, jak dotąd, jednego z istotnych materiałów w opracowaniach edytorskich dzieł Norwida; korzystano w nich z pierwodruku wiersza zamieszczonego w ramach felietonu Władysława Chodźkiewicza w warszawskim czasopiśmie „Bluszcz” 1880, nr 39 oraz na podstawie jego kopii, którą otrzymał Chodźkiewicz od Norwida. W artykule zestawione zostały różnice tekstowe (głównie interpunkcyjne) między znanymi przekazami wiersza i jego kijowskim autografem.
Bibliografia
Helleniusz E. [pseud.: Iwanowski Eustachy], Matka Boska na Jasnej Górze, Królowa Korony Polskiej. Pamiątka z z pielgrzymki odbytej w R. P. 1848, Paryż 1852.
Norwid C., Dzieła zebrane, t. II: Dodatek krytyczny, red. J.W. Gomulicki, Warszawa 1966.
Norwid C., Pisma do dziś w całości lub fragmentach odszukane, t. IX: Listy, część druga, wydanie i nakład Z. Przesmycki, Warszawa 1937.
Norwid C., Pisma wszystkie, zebrał, tekst ustalił, wstępem i uwagami krytycznymi opatrzył J. W. Gomulicki, t. X: Listy 1873-1883, Warszawa 1971.
Słownik języka Cypriana Norwida. Materiały, Pracownia Słownika Języka Norwida, Uniwersytet Warszawski.
Trojanowiczowa Z., Lijewska E., przy współudziale Pluty M., Kalendarz życia i twórczości Cypriana Norwida, t. II: 1861-1883, Poznań 2007.
Copyright (c) 2018 Studia Norwidiana
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.