Czy Norwid myślał traktatem?
Abstrakt
Artykuł jest recenzją naukową książki Anny Roter-Bourkane, Traktat i traktatowość w poematach Cypriana Norwida (Poznań 2014). Autorka recenzji dowodzi, że publikacja poznańskiej Badaczki stanowi ważny głos ożywionych dziś badań genologicznych, służących rozpoznawaniu gatunkowych komponentów budujących Norwidowskie dzieło. Ponadto zwraca uwagę na warsztat metodologiczny Anny Roter-Bourkane, wskazane przez nią konteksty oraz ambicję definicyjnego rozstrzygnięcia tytułowych pojęć książki. Jednocześnie stawia pytania o estetykę traktatowości, która w opisywanej książce nie zostaje w wyraźny sposób odróżniona od formy gatunkowej traktatu.
Bibliografia
Chlebowski P., Cypriana Norwida „Rzecz o wolności słowa”, Lublin 2000.
Fieguth R., Zaproszenie do „Quidama”. Portret poematu Cypriana Norwida, Kraków 2014.
Genologia Cypriana Norwida, red A. Kuik-Kalinowska, Słupsk 2005.
Halkiewicz-Sojak G., O autokreacji i koncepcji sztuki w „Promethidionie” Norwida, [w:] Z pogranicza literatury i sztuk, red. Z. Mocarska-Tycowa, Toruń 1999.
Halkiewicz-Sojak G., Z genologicznej perspektywy, [w:] Nawiązane ogniwo. Studia o poezji Cypriana Norwida i jej kontekstach, Toruń 2010, s. 35-115.
„Quidam”. Studia o poemacie, red. P. Chlebowski, Lublin 2011.
Słownik terminów literackich, red. J. Sławiński, Wrocław–Warszawa–Kraków 2000.
Subko B., O poematach Cypriana Norwida (próba typologii gatunku), „Prace Filologiczne” 43(1998).
Trybuś K., Pamięć romantyzmu. Studia nie tylko z przeszłości, Poznań 2011.
Copyright (c) 2017 Studia Norwidiana
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.