Ukraina w polityce zagranicznej Polski w dobie drugiego rządu zjednoczonej prawicy pod egidą Prawa i Sprawiedliwości (2015-2018)
Abstrakt
Dotychczasowy model relacji polsko-ukraińskich dobiega końca, a nowy znajduje się w fazie in statu nascendi. Zasadnicza sprzeczność podstawowych interesów Kijowa i Warszawy spro-wadza się do tego, że podczas gdy Ukraina szuka sposobów na integrację i potrzebuje silnej Europy oraz ipso facto wzmocnienia wspólnoty europejskiej, Polska pod rządami koalicji skupionej wokół PiS kroczy coraz śmielej w stronę eurosceptycyzmu i podważania spójności Unii Europejskiej, chociaż wahadło europejskiej polityki po wyborach w Austrii, Holandii, a zwłaszcza we Francji w 2017 r. ponownie wychyla się w stronę centrum. Dzisiejsza Polska, odwracając się plecami od europejskiego twardego jądra, a zatem od Niemiec i Francji, przestaje być także atrakcyjnym partnerem dla Ukrainy, która z kolei widząc słabnącą pozycję Polski, zacieśnia związki z Berlinem.
Bibliografia
Bieleń S., Panrosjanizm w rosyjskiej tożsamości mocarstwowo-imperialnej, w: Konflikty zbrojne na Ukrainie i Bliskim Wschodzie: nowe wyzwania dla międzynarodowego bezpieczeństwa, red. M. Mróz, „Dyplomacja i Bezpieczeństwo” 2015, nr 1(3), s. 79-94.
Dudek A., System decyzyjny w polityce zagranicznej Polski w okresie tranzycji (1989-1992). Mechanizmy, procedury i instytucje praktyka, Wrocław 2012.
Konończuk W., Czas na doktrynę postgiedrojciowską wobec Ukrainy, „Nowa Europa Wschodnia” 1(2018).
Mróz M., Między Polską piastowską a jagiellońską. Kontrowersje wokół kierunków realizacji polskiej polityki zagranicznej po akcesji do Unii Europejskiej, w: Polska polityka wschodnia, red. M. Mróz, „Dyplomacja i Bezpieczeństwo” 2013, nr 1(1), s. 15-30.
Mróz M., Nowe wektory polityki zagranicznej Polski po wyborach 2015 r. i ich konsekwencje dla relacji Polska-Ukraina, „Visnyk of the Lviv University. Series International Relations” (Lviv) 2016, nr 38, cz. 4.
Mróz M., Wielki projekt małych krajów. Od Międzymorza do Trójmorza w polityce zagranicznej Polski w dobie drugiego rządu Prawa i Sprawiedliwości, w: Polityka zagraniczna Polski wobec państw, regionów i organizacji, red. M. Mróz, A. Drzewicki, „Dyplomacja i Bezpieczeństwo” 2017/2018, nr 1(5), s. 15-41.
Obremski J., Zagrożenia i szanse, „Nowa Europa Wschodnia” 1(2018).
Pełczyńska-Nałęcz K., Pożegnanie z Giedroyciem, www.batory.org.pl [dostęp: 14.05.2018], s. 7.
Polityka zagraniczna. Aktorzy, potencjały, strategie, red. T. Łoś-Nowak, Warszawa 2011.
Szczerek Z., Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową, Wołowiec–Warszawa 2017.
Copyright (c) 2019 Roczniki Nauk Społecznych
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.