Polskie kolędy – ich historia, rozwój i znaczenie w kulturze narodowej. Studium na wybranych przykładach z różnych okresów historycznych

  • Agnieszka Katarzyńska Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Słowa kluczowe: inkulturacja; kolędy; kultura narodowa

Abstrakt

Niniejszy tekst poświęcony kolędom w kulturze polskiej stanowi próbę krótkiej analizy wpływu tych szczególnych wytworów kultury na kształtowanie się zwyczajów związanych ze świętowaniem Bożego Narodzenia, a przez to na budowanie kultury narodowej. Kolęda jako muzyczny utwór religijny już sama w sobie stanowi wyraz przenikania się religii i sztuki. Dodatkowo jednak często przywodzi na myśl skojarzenie ze sztuką ludową, bliską człowiekowi, co podkreśla jeszcze jej szczególny wymiar jednoczący — tak w rodzinie, jak i we wspólnocie narodowej.

W Polsce kultura, szczególnie ludowa, kształtowana była przede wszystkim przez religijność chrześcijańską, stąd też jej wpływ na rozwój tożsamości i odrębności narodowej jest bardzo znaczny. Ponadto pokazany został wpływ odwrotny, tj. w jaki sposób konkretna sytuacja polityczno-historyczna Polski oddziaływała na powstające w danych okresach nowe kolędy i jednocześnie w nich miała swoje odzwierciedlenie. W tekście przedstawione zostały jedynie wybrane przykłady kolęd, które obrazują przenikanie się religii i kultury, a także podkreślają kształtowanie przez kolędy postawy patriotycznej.

Bibliografia

Baczyński, Krzysztof Kamil. „Kolęda”. W: idem. Sen w granicie kuty. Wybór wierszy. Gdańsk: Tower Press, 2000 s. 63.

Borejszo, Maria. „Polskie realia w kolędach i pastorałkach XVII i XVIII wieku”. Poznańskie Studia Polonistyczne 41 (2014), z. 1: 11–34. DOI: 10.14746/pspsj.2014.21.1.1.

Caraman, Petru. Obrzęd kolędowania u Słowian i Rumunów. Kraków: Nakładem Polskiej Akademii Umiejętności, 1933.

Gmitruk, Janusz, i Tadeusz Skoczek. Kolęda polska. Warszawa: Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Muzeum Niepodległości, 2013.

Kleiner, Juliusz. Juliusz Słowacki. Dzieje twórczości. T. 3. Lwów: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1925.

Kozłowski, Władysław Mieczysław. Pochodzenie świąt chrześcijańskich. Warszawa: Iskry, 1959.

Melodya duchowa o przesłodkiey Narodzenia Zbawićiela Naszego Jezusa Chrystusa Taiemnicy, od iedney pobożney osoby ogłoszona. Kraków 1986. Wydanie fototypiczne druku z 1682 r.

Kolędy polskie. T. 1. Red. Juliusz Nowak-Dłużewski. Warszawa: IW PAX, 1966.

Rzewuski, Paweł. „Polska kolęda patriotyczna”. Histmag.org. Dostęp 09.05.2017. https://histmag.org/Polska-koleda-patriotyczna-7433

[Słowacki, Juliusz]. Korespondencja Juliusza Słowackiego. Oprac. Eugeniusz Sawrymowicz. T. 1. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1962.

Słowacki, Juliusz. Złota czaszka. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1963.

Starnawski, Jerzy. „Uwagi o kolędzie Juliusza Słowackiego ‘Chrystus Pan się narodził…’”. W: Z kolędą przez wieki. Kolędy w Polsce i w krajach słowiańskich. Red. Tadeusz Budrewicz, Stanisław Koziara i Jan Okoń. Tarnów: Biblos, 1996.

Wierzyński, Kazimierz. „Kolęda”. W: idem. Korzec maku, 124. Londyn: Katolicki Ośrodek Wydawniczy Veritas, 1951.

Witkowska-Chomińska, Krystyna. Tabulatura organowa Jana z Lublina. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1964.

Opublikowane
2020-01-03
Dział
Materiały i sprawozdania