Być Wielkim – wizualna opowieść o dziejach budynku Teatru Wielkiego w Warszawie

  • Daria Rzepiela
Słowa kluczowe: humanistyka cyfrowa; ikonografia; historia architektury; webdoc; opowieści interaktywne

Abstrakt

Tematem artykułu są możliwości zbudowania humanistyki opartej na wizualności, wirtualności i technikach cyfrowych przedstawione na przykładzie realizacji Być Wielkim – filmowe opowieści i materiały interaktywne o budynku Teatru Wielkiego w Warszawie.

Być Wielkim to obszerny, wielowątkowy i interdyscyplinarny projekt obejmujący historię, architekturę i sztukę. Autorka przedstawiła wybrane fragmenty dziejów budynku Teatru Wielkiego poprzez jego ikonografię, opracowaną w formie krótkich filmów składających się na wirtualny projekt udostępniony w marcu 2015 r. na stronie internetowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (www.teatrwielki.pl/wirtualnyspacer).

W wyniku wielomiesięcznej kwerendy, przeprowadzonej w kilkunastu instytucjach, autorka zebrała kilkaset materiałów ikonograficznych. Część z nich nigdy nie była publikowana, a niektóre uważano za zaginione. Dokładna analiza oryginalnych rysunków, obrazów, grafik, fotografii, nagrań audiowizualnych, dokumentów, map i planów ujawniła niebadane dotąd szczegóły i detale – ślady fascynujących historii. Odkrywanie przeszłości w kontekście współczesnego budynku poprzez analizę projektową materiałów ikonograficznych ujawniło wiele intrygujących relacji przestrzennych między dawnymi a współczesnymi wnętrzami Teatru. Wizualizacja przemian budynku Teatru Wielkiego była możliwa dzięki wykorzystaniu współczesnej technologii. Praca z cyfrowymi kopiami materiałów archiwalnych pozwoliła na ich dogłębną analizę. Internet został wykorzystany jako narzędzie zarówno do pozyskiwania danych, jak i prezentacji efektów.

Biogram autora

Daria Rzepiela

Dr Daria Rzepiela – studiowała w Ecole superieure d’arts graphiques et architecture interieure ESAG – Academie Julian Penninghen w Paryżu oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego, a także Wydziale Architektury Wnętrz, gdzie w 2009 r. uzyskała stopień doktora w zakresie sztuk projektowych. Ukończyła również podyplomowe studia kuratorskie w zakresie sztuki współczesnej IHS Uniwersytetu Jagiellońskiego. zajmuje się sztuką przestrzeni, podejmuje interdyscyplinarne działania w obszarze sztuki, designu, animacji i nauki. Działa jako niezależny twórca. Aktywnie bierze udział w konferencjach naukowych i wystawach, prezentując autorskie rozwiązania artystyczne i interdyscyplinarne.

Bibliografia

Biegański Piotr: Koncepcja placu Teatralnego na tle twórczości Antoniego Corazziego. „Biuletyn Historii Sztuki i Kultury” 5:1937 nr 3-4 s. 255-265.

Biegański Piotr: O powstaniu Teatru Wielkiego w Warszawie. „Pamiętniki Teatralne” 1952 z. 2/3 s. 161- 173.

Biegański Piotr: O przestrzennej kompozycji Corazziańskiego teatru w Warszawie. „Kwartalnik Architektury i Urbanistyki” 3:1958 z. 1 s. 41-59.

Biegański Piotr: Teatr Wielki w Warszawie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe 1961.

Biegański Piotr: Teatr Wielki. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe 1974.

Biegański Piotr: Historia powstania Teatru Wielkiego w Warszawie. Teatr Wielki – Gmach. Warszawa: Teatr Wielki w Warszawie 1983.

Kozubowski L.: Krótki opis budowy teatru nowo stawiającego się w Warszawie. „Pamiętnik Fizycznych, Matematycznych, Statycznych Umiejętności” z. 9, Warszawa: A. Gałęzowski i Komp. 1830.

Ponikowska Maria: Odbudowa Teatru Wielkiego Opery i Baletu (niepublikowany maszynopis). Warszawa: Archiwum Teatru Wielkiego Opery Narodowej 1964.

Rapacki Wincenty: Sto lat sceny polskiej w Warszawie. Warszawa: Instytut Wydawniczy Biblioteka Polska 1925.

Rulikowski Mieczysław: Dawne gmachy i sale teatralne w Warszawie, Warszawa: Polskie Towarzystwo Krajoznawcze 1918

Rzepiela Daria: Ruiny pałacu – Dobra. Monografia. Spotkanie z zabytkiem 2(V)2011. Gliwice: Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej 2011.

Sienkiewicz Jerzy: Projektowane dekoracje ścienne Teatru Narodowego. Studia do dziejów sztuki w Polsce. T. 2. Warszawa: Zakład Architektury Polskiej i Historii Sztuki Politechniki Warszawskiej 1930.

Szczublewski Józef: Teatr Wielki w Warszawie 1833-1993. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy 1993.

Opublikowane
2020-01-03
Dział
Artykuły