Philosophy on Relations between Religion and Spirituality
Abstrakt
Filozofia o relacjach między religią a duchowością
W latach 70. XX wieku na Zachodzie pojawił się i zyskał popularność parareligijny ruch New Age. Od tego czasu w kulturze Europy obserwujemy proces, który można opisać jako przechodzenie „od tradycyjnej religii do nowej duchowości”.
W artykule, odwołując się do filozofii religii rozwijanej przez Lubelską Szkołę Filozoficzną, autor dokładniej pokazuje zasadniczą odmienność nowej duchowości i tradycyjnej religii (czyli – w naszej kulturze – chrześcijaństwa). Odmienność ta wynika z faktu, że podstawę religii stanowi otwarcie człowieka na Boga, a jej praktykowanie jest sposobem wyrażania wiary. Natomiast istotą nowej duchowości okazują się indywidualne poszukiwania człowieka, których celem ma być odkrywanie technik pozwalających na doświadczanie przeżyć uprzyjemniających i wzbogacających jego duchowe życie.
Tak zasadnicza odmienność powoduje, że żadna z form rozwijanej współcześnie nowej duchowości nie jest w stanie stać się realną alternatywą dla chrześcijaństwa.
Bibliografia
Aumann, Jordan. Christian spirituality in the catholic tradition. London: Sheed & Ward,1985.
Capra, Fritjof, David Steindl-Rast, Thomas Matus. Belonging to the Universe. Explorations on the Frontiers of Science and Spirituality. San Francisco, CA: Harper, 1992.
Habermas, Jürgen. Between naturalism and religion. Philosophical essays, translated by Ciaran Cronin. Cambridge: Polity Press, 2008.
Habermas, Jürgen. Glauben und Wissen. Friedenspreis des Deutschen Buchhandels 2001. Frankfurt am Main: Suhrkamp, 2002.
Krąpiec, Mieczysław A., Andrzej Maryniarczyk. The Lublin Philosophical School. Lublin: Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, 2010.
Tatarkiewicz, Władysław. Historia filozofii [History of Philosophy], vol. 1. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983.
Trzcińska, Izabela. O duchowości inaczej [On Spirituality – Differently]. Kraków: The Polish Journal of the Arts and Culture, 2014.
Waldenfels, Hans. Medytacja na Wschodzie i Zachodzie [Meditation in East and West], translated by Andrzej Bronk. Warszawa: Verbinum, 1984.