Prawo do kultury w warunkach wolności gospodarczej

  • Wojciech Wytrążek Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji
Słowa kluczowe: kultura; gospodarka; wolność gospodarcza; polityka kulturalna; konstytucja; prawa człowieka

Abstrakt

Między gospodarką i kulturą istnieje silny związek, który można określić jako sprzężenie zwrotne – wzrost gospodarczy powoduje rozwój przemysłów kultury, a rozwój życia kulturalnego stymuluje dziedziny gospodarki bezpośrednio lub pośrednio związane z sektorem kultury. Nie należy jednak ograniczać się do takiego uproszczenia, ponieważ wolność gospodarcza prowadzi również do upowszechniania wzorców kultury masowej i powszechnej eksploatacji produktów wytwarzanych przez globalny przemysł kultury, przez co kultura narodowa poszczególnych państw bywa marginalizowana.

Celem artykułu jest nakreślenie relacji wolności gospodarczej do życia kulturalnego w kontekście prawa do kultury. Rozważania mają służyć poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu rozwija się dzięki działaniom wolnego rynku, a z drugiej strony, z jakimi negatywnymi zjawiskami wywołanymi nadużyciami wolności gospodarczej musi sobie obecnie radzić Polska. Prawo do kultury, jak i sama kultura są przez polskie państwo traktowane marginalnie. Świadczy o tym nie tylko wysokość środków z przeznaczanych na kulturę, które nie przekraczają 1% budżetu państwa, ale również polityka kulturalna, która nie wydaje się przystawać do sytuacji, w jakiej znajduje się Polska. Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej fakty, nasuwa się pytanie o kierunek i sposób realizacji polityki kulturalnej. Powinna ona być zintegrowana z polityką edukacyjną, gospodarczą i fiskalną.

Bibliografia

Banaszak Bogusław: Prawo mniejszości narodowych do kultywowania własnej tożsamości kulinarnej. „Gdańskie Studia Prawnicze” 31:2014 s. 19-26.

Biskup Rafał: Wolność gospodarcza w wymiarze podmiotowym. Lublin: Wydawnictwo KUL 2011.

Creating growth. Measuring cultural and creative markets in the EU. Ernst & Young Global Limited 2014.

Czarnek Przemysław: Wolność gospodarcza. Pierwszy filar społecznej gospodarki rynkowej. Lublin: Wydawnictwo KUL 2014.

Frequently asked questions on Economic, Social and Cultural Rights, Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights. Fact Sheet nr 33.

Gil Damian: Postępowanie w sprawach z oskarżenia prywatnego w polskim procesie karnym. Warszawa: Wolters Kluwer Polska 2011.

Ilczuk Dorota, Nowak Małgorzata: Reforma sektora kultury w Polsce. W czym jest problem? W: B. Jung. Ekonomika kultury. Od teorii do praktyki. Warszawa: Narodowe Centrum Kultury – Instytut Adama Mickiewicza 2011.

Jagodzińska Katarzyna: Charakterystyka działalności kulturalnej w Polsce po transformacji ustrojowej. W: J. Hausner, A. Karwińska, J. Purchla (red.). Kultura a rozwój. Warszawa: Narodowe Centrum Kultury 2013 s. 127-159.

Klasik Andrzej: Od sektora kultury do przemysłów kreatywnych. W: A. Gwóźdź (red.). Od przemysłów kultury do kreatywnej gospodarki. Warszawa: Narodowe Centrum Kultury 2010.

Kosińska Anna: Szczególny charakter praw kulturalnych i ich miejsce w Konstytucji RP – próba charakterystyki i kwalifikacji. „Przegląd Prawa Konstytucyjnego” 2013 nr 3 (15).

Simmel Georg: Filozofia kultury. Wybór esejów. Przeł. W. Kunicki. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2007.

Tocqueville Alexis de: Democracy in America. Cambridge 1862.

Wąsowska-Pawlik Agata: Polityka kulturalna Polski 1989-2012. W: J. Hausner, A. Karwińska, J. Purchla (red.). Kultura a rozwój. Narodowe Centrum Kultury. Warszawa 2013 s. 107-125.

Wróblewski Łukasz: Strategie marketingowe w instytucjach kultury. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne 2012.

Wytrążek Wojciech: Działalność artystyczna w sferze muzyki w ujęciu prawa publicznego. Lublin: Wydawnictwo KUL 2013.

Znaniecki Florian: Nauki o kulturze. Narodziny i rozwój. Przeł. J. Szacki. Warszawa: PWN 1971.

Opublikowane
2020-01-03
Dział
Artykuły