Jaka etyka dla postchrześcijańskiego świata?

Słowa kluczowe: etyka, chrześcijaństwo, wpółczesność, postchrześcijaństwo, Finnis, MacIntyre, Newman

Abstrakt

Tytułowe zagadnienie jest w artykule analizowane w przestrzeni współmyślenia z Sebastianem Gałeckim, autorem książki pt. Etyka chrześcijańska dla postchrześcijańskiej epoki. Pytanie o model etyki dla współczesnych czasów, określanych nie bez racji jako postchrześcijańskie, jest jednym z ważniejszych zagadnień współczesnych poszukiwań etycznych. Autor wspomnianej monografii chce zbudować taki model poprzez scalenie trzech, jego zdaniem pozostających w izolacji, tradycji etyki: teorii prawa naturalnego, teorii cnót i teorii sumienia, w ich współczesnej wykładni dokonanej przez J. Finnisa, A. MacIntyre’a i J.H. Newmana. Czy taka droga jest optymalna z punktu widzenia zagadnienia postawionego w tytule artykułu? Wątpliwości i pytania postawione w wyniku lektury rozprawy Gałeckiego kreślą zręby odpowiedzi na to pytanie, rysując jednocześnie pozytywne drogi refleksji nad kształtem etyki w czasach późnej nowoczesności.

Biogram autora

Krzysztof Stachewicz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Prof. dr hab. Krzysztof Stachewicz — Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM), Wydział Teologiczny, Zakład: Filozofii i Dialogu

Bibliografia

Gałecki, Sebastian. 2020. Etyka chrześcijańska dla postchrześcijańskiej epoki. Kraków: Universitas.

Nawrot, Janusz. 2004. Przyjaźń w Etykach Artystotelesa, w pismach mądrościowych Septuaginty oraz w Nowym Testamencie. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM.

Ślipko, Tadeusz. 2020. Zarys etyki ogólnej. Kraków: Wydawnictwo WAM.

Opublikowane
2022-09-30
Dział
Dyskusje