Logiczne ujęcie pytań i odpowiedzi. Uwagi merytoryczne i metodologiczne
Abstrakt
W artykule odnoszę się do wypowiedzi Anny Brożek, Marka Lechniaka i Jacka Wojtysiaka, sformułowanych w dyskusji nad monografią Pytania i odpowiedzi. Ujęcie teoriomnogościowe. Zawarte w artykule odpowiedzi są podzielone na merytoryczne i metodologiczne, odpowiednio do tego, czy sformułowane w tych wypowiedziach komentarze i propozycje ulepszeń odnoszą się do zaproponowanej w monografii koncepcji, czy do stosowanych w niej metod jej budowania.
W uwagach merytorycznych odpowiadam na kwestie związane ze strukturą, rodzajami i traf-nością pytań. Argumentuję, że: (i) zaproponowane w monografii schematy struktury pytań są takim rozwinięciem tzw. schematu polskiego, które daje możliwość ukazania i usunięcia wieloznaczności dowolnych zdań pytajnych i opartych na nich pytań; (ii) choć ogólny schemat struktury jest wspólny dla wszystkich pytań, to przyjęte w monografii podziały pytań — a zwłaszcza na pytania do rozstrzygnięcia i pozostałe — są merytorycznie uzasadnione i logicznie poprawne; (iii) trafne są twierdzenia dotyczące związków między trafnością pytań a prawdziwością ich założeń, choć ogólne wnioskowanie od prawdziwości założeń do trafności pytań problemowych wymaga (zgodnie z uwagą J. Wojtysiaka) dodatkowego warunku.
Uwagi metodologiczne dotyczą tzw. składnikowo-kombinatorycznej metody analizowania pytań, pojęcia tzw. uogólnionej negacji oraz oceny metod filozofowania widocznych w monografii na tle metody wzorcowej (opisanej przez A. Brożek). Okazuję, że: (iv) stosowana w monografii metoda reprezentowania i analizowania zdań pytajnych daje narzędzie do wyróżniania wszystkich ich możliwych znaczeń (możliwych pytań), co w rekonstruowaniu sytuacji pytajnych zawęża analizy do pytań zgodnych z regułami języka (wyklucza konstruowanie zestawień bezsensownych, przed którymi ostrzega M. Lechniak), a z drugiej strony dopuszcza, że spośród ogółu możliwych są uwzględniane tylko pytania w danej sytuacji aktualne; (v) negacja non, choć jest ostatecznie oparta na negacji przedzdaniowej (jest zdefiniowana przez alternatywę Ú i negację ~), to jest jej uogólnieniem, ponieważ może być stosowana nie tylko do całej osnowy p pytania ”Czy p?”, lecz także do jej dowolnych członów, aż do pojedynczych składników, a przy tym jest równoważnie wymienna z negacją ~ w sytuacji negowania całej osnowy p; (vi) sposób filozofowania, który zastosowałem w monografii, jest zgodny z metodą łączącą analizowanie, parafrazowanie i aksjomatyzację, choć daleko mu zwłaszcza do wzorcowej aksjomatyzacji oraz wymaga uzupełnienia w zakresie tzw. teoretycznego „korpusu werbalnego”, tj. odniesień do innych koncepcji pytań i odpowiedzi.
Bibliografia
Ajdukiewicz, Kazimierz. 1975. Logika pragmatyczna. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Brożek, Anna. 2008. Pytania i odpowiedzi. Analiza krytyczna koncepcji Kazimierza Ajdukiewicza, „Zagadnienia Filozoficzne w Nauce” 42 (2008):147–152.
Brożek, Anna. 2007. Pytania i odpowiedzi. Tło filozoficzne, teoria, zastosowania praktyczne. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Semper.
Brożek, Anna. 2021. „Pytania w opisie analitycznym. Logika erotetyczna z metodologicznego punktu widzenia”. Roczniki Filozoficzne 69, nr 4: 259–280 (tekst z tego numeru RF).
Jadacki, Jacek. Spór o granice języka. Elementy semiotyki logicznej i metodologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Semper.
Jonkisz, Adam. 2019. „Wieloznaczność zdań pytajnych”. Filozofia Nauki nr 4: 115–134.
Jonkisz, Adam. 2020. „Struktura pytań”. Filozofia Nauki nr 1: 25-60.
Jonkisz, Adam. 2020. Pytania i odpowiedzi. Ujęcie teoriomnogościowe, Kraków: Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum w Krakowie.
Jonkisz, Adam. 2016. O wyrażeniach i nazwach. „Studia z Filozofii Polskiej” 11: 39-56.
Koj, Leon. 1998. „Próba zdarzeniowej teorii znaku”. Studia Semiotyczne 21–22: 27–46.
Koj, Leon. 1989. „Inquiry into the Structure of Questions”. W: Inquiries into the Generating and Proper Use of Questions, red. Leon Koj i Andrzej Wiśniewski, 33–60. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Lechniak, Marek. 2021. „Czy da się pominąć ontologię? Uwagi na marginesie Pytań i odpowiedzi Adama Jonkisza”. Roczniki Filozoficzne 69, nr 4: 281–303 (tekst z tego numeru RF).
Wojtysiak, Jacek. 2021. „Kilka wątpliwości co do Adama Jonkisza teorii pytań”. Roczniki Filozoficzne 69, nr 4: 305–314 (tekst z tego numeru RF).
Copyright (c) 2021 Roczniki Filozoficzne
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.