Metaphysical and Epistemplogical Presuppositions in Stephen Hawking's Interpretation of the Creation of the Universe

  • Józef M. Życiński
Słowa kluczowe: czas, epistemologia, kosmologia kwantowa, kreacja, metafizyka, nicość, osobliwość, stworzenie, wszechświat

Abstrakt

Metafizyczne i epistemologiczne założenia w Stephena Hawkinga ujęciu kreacji wszechświata

Artykuł przedstawia ewolucję poglądów Stephena Hawkinga dotyczącą kreacji wszechświata z nicości. Po przedstawieniu kosmologicznego kontekstu współczesnych koncepcji kreacji autor ukazuje kontrowersyjne tezy epistemologiczne i metafizyczne przyjęte w sposób ukryty przez Hawkinga. Ich status jest całkowicie niezależny od przyjmowanych interpretacji fizykalnych. W konsekwencji można przyjąć fizykę Hawkinga, odrzucając jego epistemologię i metafizykę.

Podczas gdy na poziomie fizykalnym prace Hawkinga zawierają wiele interesujących idei, jego filozofia pozostaje arbitralna i naiwna. Można ją zastąpić znacznie bardziej krytycznym opracowaniem z zakresu filozofii, dlatego też propozycje Hawkinga dotyczące kreacji trzeba uznać za neutralne metafizycznie. W pracach późnego Hawkinga znajdujemy znacznie bardziej dojrzałe opracowania epistemologiczne. Jego słynne propozycje dotyczące stworzenia świata okazują się ostatecznie zgodne z teistyczną interpretacją kwantowej kreacji ex nihilo.

Biogram autora

Józef M. Życiński

Abp prof. dr hab. Józef M. Życiński(1948-2011)

Opublikowane
2020-10-15
Dział
Artykuły