Structural approach to Gonseth's theory of the development of scientific cognition
Abstract
[Abstrakt tylko w j. polskim / Abstract only in Polish]
Strukturalne ujęcie gonsethowskiej teorii rozwoju poznania naukowego
Artykuł jest pewnym krokiem w kierunku zbliżenia epistemologii Gonsetha do epistemologii genetycznej Piageta. Aby porównać koncepcję Gonsetha z analogicznymi poglądami Piageta, należy wypracować wspólną płaszczyznę porównawczą, tzn. trzeba osiągnąć taki sam stopień abstrakcji. W tym celu proponuję ująć zrekonstruowane poglądy Gonsetha w ramy struktur dynamicznych, abstrahujących od treści bezpośrednio związanych z nauką. Takie ujęcie strukturalne może być także uważane za weryfikację filozofii Gonsetha w świetle psychologicznych badań dokonanych przez Piageta.
Teoria naukowa, baza techniczna i intuicja − poprzez określone sprzężenia − wyznaczają strukturę poznawczą, która nie jest nam dana z góry. To znaczy, każda struktura tego typu wywodzi się z wcześniejszej w wyniku pewnych przekształceń. Ponadto każda z nich jest otwarta na dalszy rozwój. Akomodując się do zakłóceń zewnętrznych, struktury poznawcze dążą do osiągnięcia stanu równowagi wewnętrznej, co wiąże się z asymilacją nowych elementów poznawczych. W wyniku takiego procesu struktura może doznać głębokich transformacji.
Pewne podobieństwa porównywanych koncepcji zarysowują się więc w odniesieniu do rozwoju poznania w ogóle i rozwoju struktur operacyjnych wypracowanych przez podmiot.
Takie strukturalne ujęcie filozofii nauki może przyczynić się do wypracowania płaszczyzny porównawczej frankofońskiego neoracjonalizmu, którego Gonseth, Piaget oraz Bachelard są czołowymi twórcami.
References
Bachelard G., La philosophie du non, Paris 1940.
Bachelard G., Le rationalisme appliqué, Paris 1949.
Gonseth F., Connaître par la science, „Dialectica”, 3(1954), s. 183-198.
Gonseth F., La métaphysique et l'ouverture à l'expérience, Paris 1960.
Gonseth F., La philosophie ouverte, „Revue de Théologie et de Philosophie”, 2(1966), s.81-102.
Piaget J., Introduction à l'épistémologie génétique, t. I, Paris 1973.
Piaget J., Introduction à l'épistémologie génétique, t. II, Paris 1974.
Copyright (c) 1993 Roczniki Filozoficzne
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.