Odrodzenie życia religijnego w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej w świetle artykułów zamieszczonych na łamach „Tygodnika Powszechnego” w latach 1988-1991

Main Article Content

Łukasz Joniec

Abstrakt

Schyłek lat osiemdziesiątych i początek lat dziewięćdziesiątych XX wieku dla większości państw Europy Środkowo-Wschodniej był okresem przełomowym. Wydarzenia zapoczątkowane reformami M. Gorbaczowa nie ominęły także terytorium naszego wschodniego sąsiada – Ukrainy. Pozwoliły one państwu ukraińskiemu na wydostanie się spod hegemonii Moskwy, a następnie umożliwiły budowanie własnej podmiotowości na arenie międzynarodowej oraz ustroju opartego – przynajmniej w teorii – o zasady obowiązujące w demokratycznym państwie prawa. Reformy te zmieniły zasadniczo także pozycję funkcjonujących tam wspólnot religijnych, w tym Kościoła katolickiego. Zerwanie z obowiązującą od dziesięcioleci polityką ateizacji i sowietyzacji społeczeństwa zapoczątkowało spontaniczne odrodzenie religijne, co w konsekwencji doprowadziło do odbudowania struktur Kościoła katolickiego. Wieści o odradzającym się za wschodnią granicą życiu religijnym docierały do Polski między innymi. za sprawą artykułów publikowanych na łamach prasy, w tym „Tygodnika Powszechnego”. Analiza tekstów zamieszczonych na jego kartach w latach 1988-1991 pozwala na stwierdzenie, iż przekazywały one w miarę aktualny oraz pełny obraz zmian, jakie w tym czasie zachodziły na terytorium Ukrainy. Czytelnik informowany był zarówno o reformach obejmujących swym zasięgiem cały kraj, w tym obrazujących zmianę podejścia władz państwowych do kwestii związanych z religią, jak też o sukcesach lokalnych wspólnot katolickich, które dzięki nieprawdopodobnemu wręcz zaangażowaniu potrafiły, pomimo skromnych zazwyczaj możliwości, odzyskać szereg budynków kościelnych, a w dalszej kolejności odbudować struktury poszczególnych parafii. Niestety, pozytywny obraz zachodzących zmian psuły nasilające się od początku lat dziewięćdziesiątych konflikty z ukraińskimi władzami państwowymi, a co gorsza – także z przedstawicielami innych wyznań. Konflikty te, dotyczące głównie kwestii związanych ze zwrotem budynków sakralnych, również znalazły swe odzwierciedlenie na kartach „Tygodnika Powszechnego”. Dzięki temu czytelnik na bieżąco mógł śledzić wydarzenia związane z odrodzeniem życia religijnego na Ukrainie.

Article Details

Dział
Artykuły

Bibliografia

Dzwonkowski R., Leksykon duchowieństwa polskiego represjonowanego w ZSRR 1939-1988, Lublin: TN KUL 2003.
Dzwonkowski R., Polacy w Kościele katolickim na wschodzie (1939-2011), Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek 2011.
Dzwonkowski R., Polacy w Kościele katolickim w krajach byłego ZSRR, [w:] Polskie odrodzenie na Wschodzie. Materiały z międzynarodowej konferencji naukowej nt. „Polacy w procesie transformacji systemowej i ustrojowej krajów byłego Związku Radzieckiego” zorganizowanej w Siedlcach 16 listopada 1998 roku, red. A Bobryk, J. Jaroń, Siedlce: Wydawnictwo Akademii Podlaskiej 1999.
Dzwonkowski R., Religia i Kościół katolicki w ZSRR oraz w krajach i na ziemiach okupowanych 1917-1991; kronika, Lublin: TN KUL 2010.
Hlebowicz A., Katolicyzm w państwie sowieckim 1944-1992. Kościół odrodzony, Gdańsk: Wydawnictwo Stella Maris 1993.
Joniec Ł., Powojenna sytuacja Kościoła katolickiego na terenach byłego województwa lwowskiego na przykładzie losów kolegiaty żółkiewskiej, „Studia Gdańskie” 35 (2014).
Joniec Ł., Z działalności Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Żółkwi w latach 2003-2011, „HISTORIC@.” Czasopismo naukowe doktorantów Uniwersytetu Rzeszowskiego 2016, nr 18.
Kiernicki R.W., Duszpasterz mimo woli, [w:] Wytrwać i przetrwać jak Bóg daje. Świadkowie Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie Sowieckiej 1917-1991, red. J. Wołczański, Kraków: Wydawnictwo UNUM 2010.
Krętosz J., Katedra obrządku łacińskiego we Lwowie i jej proboszcz o. Rafał Kiernicki OFM Conv w latach 1948-1991, Katowice: UŚ 2003.
Osadczy W., Kościoła łacińskiego na Ukrainie dole i niedole. Doświadczenie, dzień dzisiejszy, problemy i perspektywy, [w:] Kościół katolicki na Wschodzie w warunkach totalitaryzmu i posttotalitaryzmu, red. A. Gil, W. Bobryk, Siedlce–Lublin: Wydawnictwo Akademii Podlaskiej 2010.
Osadczy W., Władyka Markijan. O historii i dniu dzisiejszym Kościoła katolickiego na Ukrainie z księdzem biskupem Marcjanem Trofimiakiem rozmawia Włodzimierz Osadczy, Lublin–Łuck: Wydawnictwo KUL 2009.
Polacy w Kościele Katolickim w ZSRR, red. ks. E. Walewander, Lublin: RW KUL 1991.
Renik K., Podpolnicy. Rozmowy z ludźmi Kościoła na Litwie, Łotwie, Białorusi i Ukrainie 1990-1991, Warszawa: Oficyna Przeglądu Powszechnego 1991.
Szymański J., Dwadcatki – organy wykonawcze organizacji religijnych w sowieckim systemie represji (Obwód Winnicki na Podolu, 1944-1964), „Roczniki Teologiczne” 50(2003), z. 4, s. 171-195.
Szymański J., Kapłan katolicki jako inicjator i koordynator środowisk polskich na Ukrainie, [w:] Funkcje i zadania elit w środowiskach polonijnych, red. J. Knopek, Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek 2006.
Trofimiak M., Świadectwo archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego (Ukraina), [w:] Świadectwo Kościoła katolickiego w systemie totalitarnym Europy Środkowo-Wschodniej. Księga Kongresu Teologicznego Europy Środkowo-Wschodniej KUL, 11-15 sierpnia 1991, red. J. Nagórny [i in.], Lublin: RW KUL 1994.