Emigracja polska i Polonia na Półwyspie Arabskim

Main Article Content

Jacek Knopek

Abstrakt

W artykule wskazuje się na pobyt i działalność Polaków w państwach położonych na terenie Półwyspu Arabskiego. Do państw tych zaliczono Arabię Saudyjską, Bahrajn, Jemen (po II wojnie światowej występował tam Jemen Południowy i Jemen Północny), Katar, Oman oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.


Kontakty Polaków z tym regionem świata w przeszłości były niewielkie. Na Półwysep Arabski trafiali zatem nieliczni mieszkańcy z ziem polskich. Sytuacja ta zmieniła się od lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy państwa arabskie zaczęły się dynamicznie rozwijać na podstawie uzyskiwanych środków finansowych ze sprzedaży surowców naturalnych – ropy naftowej i gazu ziemnego. Dzięki temu przybywały tam kadry naukowo-techniczne oraz specjaliści z różnych dziedzin, ponadto przedstawiciele branży turystycznej i muzycy. Poprzez polsko-arabskie małżeństwa nad Zatoką Perską zamieszkały także Polki, które wyszły za mąż za Arabów.


Występujące na przełomie XX i XXI wieku skupiska polskie i polonijne na Półwyspie Arabskim liczyły od kilku do kilkuset przedstawicieli, w zależności od konkretnego podmiotu międzynarodowego. Pojedyncze osoby i rodziny mieszkały w Jemenie i Omanie, 30 osób w Katarze, od 100 do 200 w Bahrajnie i Arabii Saudyjskiej, a 600 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To ostatnie skupisko polonijne należało do najlepiej zorganizowanych w świecie arabskim. W ciągu 30 lat od zmian systemowych podjętych nad Wisłą, społeczności polskie i polonijne na Półwyspie Arabskim rozrosły się od skupisk kilkudziesięcioosobowych (Jemen, Oman) poprzez kilkusetosobowe (Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar) do kilkutysięcznych (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Dalej zatem Abu Zabi, Dubaj i Szardża są miastami, w których najchętniej podejmują zatrudnienie Polacy i przedstawiciele Polonii ze świata zachodniego.

Article Details

Dział
Artykuły

Bibliografia

Bakalarz A., Polaków odkrywanie Arabii Saudyjskiej, Kraków: Księgarnia Akademicka 2005.
Budrewicz O., Bez radaru w świat, Warszawa: Czytelnik 1960.
Berestyński A., Babie lato, Kraków: Baran i Suszczyński 2000.
Bystroń J.S., Polacy w Ziemi Świętej, Syrji i Egipcie 1147-1914, Kraków 1929.
Gan-Ganowicz R., Kondotierzy, Warszawa: Prohibita 1999.
Góralski W., Udział Polski w misjach pokojowych w krajach Azji i Afryki (1953–1993), „Przegląd Orientalistyczny” 1966, nr 3-4, s. 119-132.
Kaczmarek H., Polacy w Egipcie do 1914 roku, Szczecin: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego 2008.
Kapiszewski A., Stosunki polsko-saudyjskie w okresie międzywojennym, „Przegląd Orientalistyczny” 2001, nr 1-2, s. 45-52.
Knopek J., Migracje Polaków do Afryki Północnej w XX wieku, Bydgoszcz: Wydawnictwo Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego 2001.
Knopek J., Przemiany zbiorowości polonijnych w Azji, „Dzieje Najnowse” 32(2000), nr 1, s. 203-219.
Korwin-Pawłowski S., Wspomnienia, t. II: Wyścig z życiem, Warszawa: Czytelnik 1966.
Piotrowski J., Stosunki Polski z krajami arabskimi, Warszawa: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych 1989.
Slany K., Między przymusem a wyborem. Kontynentalne i zamorskie emigracje z krajów Europy Środkowo-Wschodniej (1939-1989), Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 1995.
Słabczyńscy W. i T., Słownik podróżników polskich, Warszawa: Wiedza Powszechna 1992.