Conditions for the reinstatement of the statute of limitations in civil court proceedings and in general administrative proceedings (comparative remarks)

  • Edyta Gapska Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji
  • Maciej P. Gapski Wydział Zamiejscowy Nauk Prawnych i Ekonomicznych KUL w Tomaszowie Lubelskim
Słowa kluczowe: cywilne prawo materialne; powszechne postępowanie administracyjne; formalizm materialny; przywrócenie ograniczenia czasowego

Abstrakt

Warunki przywrócenia prawa o przedawnieniu w cywilnym postępowaniu sądowym i w powszechnym postępowaniu administracyjnym (uwagi komparatywne)

Wszelkie postępowania przed organami administracji publicznej i wymiaru sprawiedliwości charakteryzuje formalizm, który jest warunkiem koniecznym dla respektowania zasady równości obu zainteresowanych stron. Jednym z najbardziej znaczących aspektów tego formalizmu jest – zarówno w procedurze cywilnej, jak i w powszechnym postępowaniu administracyjnym – podejmowanie działań proceduralnych z zastosowaniem ograniczenia czasowego. Waga spełnienia tego warunku jest ściśle związana z problemem efektywności działań proceduralnych dokonywanych przez uczestników postępowania. Porównanie ograniczeń czasowych i ich konsekwencji w procedurze cywilnej i powszechnej procedurze administracyjnej pokazuje relatywne podobieństwo w sferze warunków wstępnych dla przywrócenia ograniczenia czasowego, przy czym główne różnice skupiają się w sposobie procedowania i decydowania o temacie wniosku. Obie te procedury przewidują raczej zawieszający charakter wniosku o przywrócenie ograniczenia czasowego i możliwość przerwania postępowania albo wykonanie decyzji czy wyroku przez władzę lub sąd. Pomimo wielu podobieństw istnieje znacząca różnica dotycząca kwestii możliwości apelacji od decyzji odnoszącej się do przywrócenia ograniczenia czasowego.

Bibliografia

Adamiak B., Borkowski J. : Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, Warszawa 2004.

Iserzon E., Starościak J.: Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, teksty, wzory, formularze, Warszawa 1970.

Jaśkowska M., Wróbel A.: Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, Kraków 2005.

Kędziora R.: Ogólne postępowanie administracyjne, Warszawa 2008.

Kmiecik Z. R.: Strona jako podmiot oświadczeń procesowych w postępowaniu administracyjnym, Warszawa 2008.

Knysiak-Molczyk H.: Uchybienie i przywrócenie terminu w postępowaniu sądowoadministracyjnym, “Przegląd Sądowy” 2006, No. 7-8, pp. 122-139.

Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część pierwsza. Postępowanie rozpoznawcze, vol. 1, ed. T. Ereciński, Warszawa 2009, p. 474.

Waligórski M.: Polskie prawo procesowe cywilne. Funkcja i struktura, Warszawa 1947.

Opublikowane
2020-08-26
Dział
Artykuły