Uprawnienia funkcjonariuszy Straży Granicznej w kontekście ochrony wolności i praw człowieka
Abstrakt
Zadania państwa w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego realizują organy administracji publicznej. Jednym z nich jest Straż Graniczna, której funkcjonariusze zostali wyposażeni w szereg uprawnień, mających zapewnić efektywne wykonywanie nałożonych na nią zadań. Korzystanie z uprawnień zostało poddane ścisłej kontroli, ponieważ mogą prowadzić do ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela. Realizacja zadań w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego musi być wykonywana w sposób możliwie najmniej inwazyjny z poszanowaniem wolności i praw. Straż Graniczna jest formacją, która ma służyć zarówno dobru człowieka, jak i państwa (wspólnej sprawy) – dobra wspólnego wszystkich obywateli.
Bibliografia
Banaszak Bogusław: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, Warszawa 2012.
Bolesta Stefan: Pojęcie porządku publicznego w prawie administracyjnym, Studia Prawnicze 1 (1983), s. 229-255.
Lis Wojciech: Publiczny sektor ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, [w:] Bezpieczeństwo państwa. Zagadnienia podstawowe, red. W. Lis, Lublin 2014, s. 77-124.
Misiuk Andrzej: Administracja porządku i bezpieczeństwa publicznego. Zagadnienia prawno-ustrojowe, Warszawa 2008.
Pieprzny Stanisław: Administracja bezpieczeństwa i porządku publicznego, Rzeszów 2008.
Szumiło-Kulczycka Dobrosława: Czynności operacyjno-rozpoznawcze i ich relacje do procesu karnego, Warszawa 2012.
Taracha Adam: Czynności operacyjno-rozpoznawcze. Aspekty kryminalistyczne i prawnodowodowe, Lublin 2006.
Widła Tadeusz: Czynności operacyjne a prawo do prywatności, [w:] Ochrona człowieka w świetle prawa Rzeczypospolitej Polskiej, red. S. Pikulski, Olsztyn 2002, s. 133-140.
Copyright (c) 2014 Roczniki Nauk Prawnych
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.