Straże gminne w systemie organów ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego

  • Wojciech Lis Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Wydział Zamiejscowy Nauk Prawnych i Ekonomicznych w Tomaszowie Lubelskim
Słowa kluczowe: zadania gminy; bezpieczeństwo wspólnoty samorządowej; katalog zadań straży gminnych; status prawny strażnika gminnego

Abstrakt

Ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego należy do podstawowych zadań jednostek samorządu terytorialnego, które realizują je w różnym zakresie i za pomocą różnych środków. Jednym z nich są straże gminne powoływane przez gminy i podległe lokalnemu samorządowi. Lokalny charakter straży gminnych daje gwarancję dobrej znajomości dozorowanego terenu i jego mieszkańców, rozeznania ich potrzeb i oczekiwań oraz sytuacji, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego w gminie. Straże gminne stanowią realne wsparcie działalności Policji na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego w gminie, przyczyniając się do poprawy jakości życia wspólnoty samorządowej.

Bibliografia

Banaszak B.: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, Warszawa 2012.

Dobosz P.: Komentarz do art. 7 ustawy o samorządzie gminnym, [w:] Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz, red. P. Chmielnicki, Warszawa 2010, s. 126-168.

Informacja o działalności straży gminnych (miejskich) w 2012 r. oraz współpracy straży z Policją, Departament Nadzoru MSW, Warszawa 2013, [w:] http://bip.msw.gov.pl/ bip/komunikaty/22307,Informacja-o-dzialalnosci-strazy-gminnych-miejskich-w-2012-r-oraz-o-wspolpracy-s.html [dostęp: 30.12.2013].

Kotowski W.: Straże gminne. Komentarz praktyczny, Warszawa 2004.

Kurzępa B.: Uprawnienia straży gminnych – rzeczywista potrzeba czy nadmiar kompetencji, [w:] Służby i formacje mundurowe w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego Rzeczypospolitej Polskiej, red. E. Ura, S. Pieprzny, Rzeszów 2010, s. 234-240.

Kurzępa B., Kurzępa-Czopek E.: Ustawa o strażach gminnych z komentarzem, Toruń 2011.

Misiuk A.: Administracja porządku i bezpieczeństwa publicznego. Zagadnienia prawno-ustrojowe, Warszawa 2008.

Stahl M.: Samorząd terytorialny a państwo, „Studia Prawno-Ekonomiczne” 1992, nr 46, s. 53-65.

Stanejko G.: Współpraca Policji ze strażami miejskimi w świetle praktyki i obowiązujących przepisów prawa. Wybrane zagadnienia, [w:] Straże miejskie w systemie organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny (Studia i materiały), red. J. Liszewski, Szczytno 1996, s. 38-46.

Opublikowane
2019-11-16
Dział
Artykuły: Administracja