Uprawnienia organu jednostki samorządu terytorialnego w zakresie przyznawania dotacji w świetle nowej ustawy o finansowaniu zadań oświatowych
Abstrakt
Z dniem 1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy nowej ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, na podstawie których ustawodawca upoważnił organ jednostki samorządu terytorialnego do m.in. ustalania trybu udzielania i rozliczania dotacji – co wynika z art. 38 ust. 1 u.f.z.o. Uprawnienia te (zbieżne z uprawnieniami przepisów ustępującej w tym zakresie ustawy o systemie oświaty) dają możliwość organowi, aby w sposób techniczny uregulował zakres danych, które wniosek musi zawierać, a nie do określania zasad oraz przesłanek, jako warunki konieczne. W artykule zostały przedstawione wybrane wyroki sądów administracyjnych (bazujących na uprzednich regulacjach), w których podkreśla się przekroczenie uprawnień przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego.
Bibliografia
Ciszewski Piotr, Lachiewicz Wojciech, Jakacka Beata [i in.]: Dotacje oświatowe, Warszawa: Wydawnictwo C.H. Beck 2015.
Dąbek Dorota: Prawo miejscowe, Warszawa: Wolters Kluwer 2007.
Gonet Wojciech: Dotacje w systemie finansów publicznych – wybrane zagadnienia, Finanse Komunalne 6 (2013), s. 5-21.
Kurzyna–Chmiel Danuta: Oświata jako zadanie publiczne, Warszawa: Wolters Kluwer 2013.
Pilich Mateusz: Ustawa o systemie oświaty. Komentarz, LEX 2015.
Rządowy projekt ustawy o finansowaniu zadań oświaty, Druk sejmowy nr 1837.
Talik Arkadiusz, Mazur Remigiusz: Udzielanie dotacji przez jednostki samorządu terytorialnego na zadania z zakresu ochrony i opieki nad zabytkami w świetle orzecznictwa regionalnych izb obrachunkowych i sądów administracyjnych, Finanse Komunalne 12 (2014), s. 45-60.
Copyright (c) 2018 Roczniki Nauk Prawnych
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.