Ograniczenie sprawowania kultu religijnego w czasie epidemii COVID-19 w Polsce. Wymiar prawny

Słowa kluczowe: koronawirus, pandemia, COVID-19, SARS-CoV-2, Kościoły i związki wyznaniowe, relacje państwo–Kościół, autonomia wspólnot religijnych

Abstrakt

Funkcjonowanie wspólnot religijnych w przestrzeni publicznej w okresie wzmożonych zachorowań związanych z pandemią COVID-19 rodzi szereg pytań ważnych społecznie. Z jednej strony są to pytania o to, jaką postawę wspólnoty religijne przyjmują w walce z koronawirusem SARS-CoV-2 i czy w tym okresie wzmożonej próby dla całych społeczeństw, Kościoły i związki wyznaniowe w Polsce współdziałają z państwami dla realizacji dobra wspólnego? Z drugiej strony pojawiają się pytania o to, w jakim zakresie władze państwowe uprawnione są do narzucania wspólnotom religijnym określonego sposobu zachowania się i czy istnieją granice ingerencji państwa w autonomię wspólnot religijnych w dobie pandemii walki z koronawirusem? Pytania powyższe wpisują się w zagadnienie szeroko pojętej relacji pomiędzy państwem a Kościołami oraz innymi związkami wyznaniowymi i dotykają takiego aspektu tych relacji, który – ze względu na bezprecedensowy charakter i skalę samej pandemii – nie był jeszcze przedmiotem szerszej uwagi nauki współczesnej. Artykuł stanowi próbę odpowiedzi na te pytania.

Bibliografia

Borecki Paweł: Autonomia kościołów i innych związków wyznaniowych we współczesnym prawie polskim, „Studia z Prawa Wyznaniowego” 15 (2012), s. 85-109.

Borecki Paweł: Geneza modelu relacji państwo–kościół w konstytucji RP, Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe 2008.

Di Iorio Tiziana: La quarantena dell’anima del civis-fidelis. L’esercizio del culto nell’emergenza sanitaria da Covid-19 in ltalia, „Rivista telematica” 2020, nr 11 (https://www.statoechiese.it).

Gonera Marcin: Funkcjonowanie Kościoła katolickiego w Polsce w czasie pandemii koronawirusa, „Com.press. Media i komunikacja społeczna” 2020, nr 3, s. 88-89.

Krukowski Józef: Kościół i państwo. Podstawy relacji prawnych, Lublin: Wydawnictwo KUL 2000.

Krzewicki Jarosław: Relacje Kościół-Państwo w Polsce wobec COVID-19, „Kościół i Prawo” 9 (2020), nr 1, s. 83-100.

Madera Adelaide: Some preliminary remarks on the impact of COVID-19 on the exercise of religious freedom in the United States and ltaly, „Rivista telematica” 2020, nr 16 (https://www.statoechiese.it).

Mezglewski Artur, Misztal Henryk, Stanisz Piotr: Prawo wyznaniowe, Warszawa: C.H. Beck 2011.

Olszówka Marcin, Dyda Konrad: Analiza konstytucyjności ograniczeń w korzystaniu z wolności religii podczas pandemii koronawirusa w Polsce, „Studia z Prawa Wyznaniowego” 23 (2020), s. 441-469.

Sitarz Mirosław: The right of Christ’s faithful to the Holy Sacraments during pandemic conditions, „Teka Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie” 14 (2021), nr 1, s. 337-344.

Opublikowane
2021-12-14
Dział
Artykuły: Prawo Kanoniczne