Wniosek o odwołanie starosty w świetle ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym
Abstrakt
Artykuł dotyczy problematyki odwołania starosty z pełnionej funkcji w świetle ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. samorządzie powiatowym. Zdaniem autorki wniosek o odwołanie starosty, o którym mowa w art. 31 ust. 1 wskazanej ustawy, jest oświadczeniem o charakterze postulatywnym, które zobowiązuje radę powiatu do jego rozpoznania. Złożenie wniosku o odwołanie starosty wszczyna postępowanie w przedmiocie odwołania starosty, którego kolejne etapy zostały wyraźnie określone w ustawie. Jego finałem jest podjęcie uchwały w przedmiocie wniosku, przy czym z ustawy o samorządzie powiatowym wynika, że warunkiem odwołania starosty jest uzyskanie większości co najmniej 3/5 ustawowego składu rady. Ustawodawca nie przewidział ani możliwości cofnięcia wniosku o odwołanie starosty, ani też nie uregulował możliwości wycofania przez radnych poparcia udzielonego takiemu wnioskowi. Samo złożenie wniosku wywołuje określone skutki o charakterze publicznoprawnym, a ustawa wyraźnie określa sekwencję czynności podejmowanych w następstwie złożenia wniosku. W tym zakresie nie przewidziano możliwości umorzenia postępowania ze względu na cofnięcie wniosku lub wycofanie poparcia przez radnych dla wniosku. W konsekwencji złożony wniosek o odwołanie starosty musi prowadzić do głosowania w sprawie odwołania, zaś radni, którzy poparli wniosek, a następnie odmawiają jego poparcia, mogą to uczynić podczas głosowania w sprawie odwołania.
Bibliografia
Dobrowolski Marek: Opinia prawna dotycząca dopuszczalności ewentualnie braku dopuszczalności wycofania poparcia dla sędziego – kandydata zgłoszonego do Krajowej Rady Sądownictwa przez grupę co najmniej 25 sędziów albo grupę co najmniej 2000 obywateli (art. 11a ust. 2 ustawy o KRS), https://sejm.gov.pl/KRS/opinia1.pdf, s. 1-5.
Karciarz Mateusz: Raport o stanie jst – istota, zakres, przygotowanie, LEX/el 2018.
Karczmarek Adam: Opinia prawna dotycząca dopuszczalności odwołania poparcia dla sędziego kandydata do Krajowej Rady Sądownictwa, https://sejm.gov.pl/KRS/opinia2.pdf, s. 1-7.
Komentarz do ustawy o samorządzie powiatowym, red. Paweł Chmielnicki, Warszawa: LexisNexis 2005, komentarz do art. 31.
Ustawa o samorządzie powiatowym. Komentarz, red. Bogdan Dolnicki, Warszawa: Dom Wydawniczy ABC 2007, komentarz do art. 31.
Copyright (c) 2021 Roczniki Nauk Prawnych
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.