Organizacja skutecznej w działaniu instytucji publicznej na przykładzie działania Rzecznika Praw Dziecka

Słowa kluczowe: Rzecznik Praw Dziecka, ombudsman, prawa dziecka, ochrona, skuteczność, efektywność działania

Abstrakt

Zasady i wytyczne sprawnej organizacji działania stanowią zbiór proponowanych przez naukę dyrektyw i zaleceń, których świadome stosowanie w znacznym stopniu ułatwia i przyspiesza działanie oraz pozwala na osiągnięcie lepszych wyników. Problem ochrony praw poszczególnych grup społecznych istnieje na całym świecie. Polska, podobnie jak większość krajów na świecie, posiada organy o charakterze ombudsmańskim lub quasi-ombudsmańskim w postaci różnych zinstytucjonalizowanych rzeczników praw, których powinna cechować skuteczność działania. Istotne jest sprawne i efektywne funkcjonowanie w prawie wewnętrznym podmiotu sprawującego odpowiednią kontrolę, czy prawa poszczególnych grup społecznych są należycie wykonywane, zabezpieczone i chronione. Do takich podmiotów należy ombudsman, którego odpowiednikiem jest RPD. Przedmiotem kontroli sprawowanej przez Rzecznika jest sprawdzanie zarówno działań, jak i zaniechań, czyli bezczynności innych podmiotów prawa. Prawną formą działania RPD jest również szeroko rozumiana współpraca z aparatem administracyjnym.

Bibliografia

Arystoteles: Metafizyka, edycja internetowa, http://s.lubimyczytac.pl [dostęp: 12.09.2019].

Korczak Jerzy: O pojęciu sprawności administracji, Rzeszów–Przemyśl: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Prawa i Administracji 2011.

Kotarbiński Tadeusz: Traktat o dobrej robocie, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 1969.

Lambert Tom: Problemy zarządzania, Warszawa: Dom Wydawniczy ABC 1999.

Słownik szwedzko-angielski, http://lexin.nada.ktnse/swe-eng.html,http://www.etaco.com/english-swedish-dicionary/?refid=36591 [dostęp: 12.05.2017].

Słownik języka polskiego, red. M. Szymczak, t. II, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe 1979.

Sołtysiak Patrycja: Rzecznik Praw Dziecka. Zagadnienia ustrojowoprawne, Warszawa: Wydawnictwo Difin 2019.

Supernat Jerzy: Odesłania do zasad prakseologicznych w prawie administracyjnym, „Acta Universitatis Wratislaviensis. Przegląd Prawa i Administracji”, Prawo, 1984, nr 763.

Starościak Jerzy: Problemy współczesnej administracji, Warszawa: Wydawnictwo Wiedza Powszechna 1972.

Woś Tadeusz: Moc wiążąca aktów administracyjnych w czasie, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe 1978.

Żukowski Lech J.: Społeczna skuteczność prawa administracyjnego, Rzeszów–Przemyśl: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Prawa i Administracji 2015.

Opublikowane
2021-05-29
Dział
Artykuły: Prawo