Liturgia między teologią a polityką

  • Bogusław Migut Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Wydział Teologii
Słowa kluczowe: Liturgia; Eucharystia; polityka; teologia polityczna; dobro wspólne; eucharystyczny styl życia; przemiana świata

Abstrakt

Kościół przyjmuje rozumienie polityki jako służby człowieka i społeczności ludzkiej na rzecz, zadanej przez Boga, celowości poszczególnych ludzi w relacji do całej społeczności ludzkiej oraz celowości poszczególnych grup społecznych i całej ludzkości. Dodaje jednak od razu, że troska o dobro wspólne nie może wykluczać wpływu na władzę polityczną, czyli zdobycia i posiadania jej, a co więcej – wyraźnie do niej zobowiązuje.

Ta odpowiedzialność za świat wpisana jest w liturgię kosmiczną i w konkretną celebrację liturgiczną, zwłaszcza eucharystyczną. W niej bowiem człowiek obdarowany życiem Bożym jest nieustannie wzywany do przemiany świata w duchu Ewangelii na drodze osobistego nawrócenia. Jak stwierdził Jan Paweł II: „«Głoszenie śmierci Pana aż nadejdzie» (1 Kor 11, 26) zakłada, iż wszyscy uczestniczący w Eucharystii podejmą zadanie przemiany życia, aby w pewnym sensie stało się ono całe eucharystyczne” (EdE 20). Chrystus, stając się pokarmem w Eucharystii, umocnienia wiernych w uczynieniu ich całego życia, osobistego i społecznego, liturgią, czyli miejscem uwielbienia Boga.

Celebracja liturgiczna nie jest jednak miejscem i sposobem walki o władzę polityczną, co więcej – czynienie z niej trybuny politycznej, sprowadzanie do roli narzędzia konkretnej partii, niszczy całkowicie jej wymiar nadprzyrodzony i eschatologiczny. Liturgia, podobnie jak Kościół, jest miejscem i sposobem miłowania każdego człowieka przez Boga niezależnie od jego przynależności partyjnej.

Bibliografia

Bartnik Cz.S.: Sakramentologia społeczna. Lublin: Standruk 2000.

Bartnik Cz.S.: Eucharystia. Lublin: Standruk 2005.

Burghardt W.J.: Just Word and Just Worship: Biblical Justice and Christian Liturgy. „Worship” 73:1999 nr 5 s. 386-398.

Edwards D.: Eucharist and Ecology: Keeping Memorial of Creation. „Worship” 82:2008 nr 3 s. 194-213

L’Eucaristia. Grembo della Chiesa. Red. Pontificio Comitato per i Congressi Eucaristicci. Città del Vaticano: LEV 2011.

Mahony R.: The Eucharist and Social Justice. „Worship” 57:1983 nr 1 s. 62-61.

Opublikowane
2021-01-30
Dział
Artykuły