Ocena opłacalności projektu inwestycyjnego z użyciem opcji realnej

  • Krzysztof Bednarz Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Wydział Nauk Społecznych
Słowa kluczowe: NPV; dyskontowanie; opcja realna

Abstrakt

Tradycyjne podejście do oceny rentowności projektu inwestycyjnego charakteryzuje się statyczną formułą. Polega na tym, że raz przyjęte założenia i obliczenia związane z inwestycją są stałe i pozostają niezmienne. Dlatego zarówno literatura, jak i praktyka wykorzystują tzw. realną wycenę opcji (ROV), która charakteryzuje się pewną elastycznością w podejściu do pierwotnych założeń. Zaistniała więc potrzeba wyceny takiej elastyczności, która pojawia się w większości projektów inwestycyjnych. Podejście opcyjne przedstawione w artykule (opcje rzeczywiste) daje menedżerom większe możliwości podejmowania decyzji, ponieważ eliminuje podstawowe wady tradycyjnych obliczeń, w których po przyjęciu określonych założeń już nic nie można zmienić. W artykule przedstawiono praktyczne zastosowanie wybranej wyceny rzeczywistej opcji w odniesieniu do konkretnego projektu inwestycyjnego.

Bibliografia

Damodaran A., Finanse korporacyjne. Teoria i praktyka, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2007.

Haugen R., Teoria nowoczesnego inwestowania, WIG-Press, Warszawa 1996.

Hull J., Kontrakty terminowe i opcje. Wprowadzenie, WIG-Press, Warszawa 1998.

Kolb R.W., Wszystko o instrumentach pochodnych, WIG-Press, Warszawa 1997.

Machała R., Praktyczne zarządzanie finansami firmy, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2004.

Rogowski W. (red.), Opcje realne w przedsięwzięciach inwestycyjnych, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2008.

Rogowski W., Rachunek efektywności inwestycji. Wyzwania teorii i potrzeby praktyki, Wydawnictwo Nieoczywiste, Warszawa 2018.

Opublikowane
2020-03-06
Dział
ARTYKUŁY