Szara strefa a dochody publiczne

  • Janina Kotlińska Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Wydział Nauk Społecznych
Słowa kluczowe: szara strefa; dochody publiczne; ubytek dochodów

Abstrakt

Prowadzenie działalności gospodarczej lub samo zamieszkiwanie na danym obszarze pociąga za sobą konieczność ponoszenia ciężarów w postaci różnego rodzaju danin publicznych na rzecz państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innego związku publicznoprawnego. Nie zawsze jednak wszyscy zobowiązani wywiązują się należycie z tych obowiązków, funkcjonując w szarej strefie. Tezą opracowania jest stwierdzenie, że wśród podmiotów publicznych najbardziej odczuwają stratę (w postaci uszczerbku dochodów) w związku z istnieniem szarej strefy JST, w tym gminy, które z tego powodu mogą dysponować mniejszą pulą środków finansowych na realizację nałożonych na nie zadań. Weryfikacji tej tezy podporządkowano cel opracowania, którym jest identyfikacja problemów związanych z: 1) szacowaniem rozmiarów szarej strefy w Polsce i ubytków dochodów publicznych w związku z jej istnieniem, 2) określeniem, z jakiego tytułu podmioty publiczne tracą dochody na skutek działania szarej strefy, i określeniem rzędu ich wielkości, 3) istnieniem szarej strefy w kontekście nauki Kościoła Katolickiego oraz 4) rodzajami niezbędnych działań, które należy podjąć, aby ubytek dochodów publicznych związany z istnieniem szarej strefy ograniczyć. Celom opracowania podporządkowano układ artykułu, w którym szczególną uwagę zwrócono na uszczerbek dochodów JST w związku z istnieniem szarej strefy.

Bibliografia

Katechizm Kościoła Katolickiego, Pallottinum, Poznań 1994.

Komunikat CASE poświęcony raportowi przygotowanemu na zlecenie Komisji Europejskiej.

Kotlińska J., Peek B., Luka podatkowa w podatku od towarów i usług w Polsce, „Roczniki Ekonomii i Zarządzania” 9(45)(2017), nr 4.

Leon XIII, Encyklika „Rerum novarum”, Watykan 1891.

Mróz B., Gospodarka nieoficjalna w systemie ekonomicznym, „Monografie i Opracowania SGH” 2002, nr 509.

Odpowiedź podsekretarza Stanu z Ministerstwa Finansów, p. Pawła Cybulskiego z dnia 5 kwietnia 2018 roku, na interpelacją Posłów na Sejm RP – Wojciecha Króla oraz Pawła Bańkowskiego z dnia 16 marca br. (nr 20632) w sprawie tzw. karuzeli podatkowej, przesłana na ręce Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego.

Pismo Święte Nowego i Starego Testamentu. Biblia Tysiąclecia, Pallottinum, Poznań 2003.

Postanowienie Sądu Najwyższego z 3 października 2008 r. (Sygn. akt III KK 176/08).

Rachunki kwartalne Produktu Krajowego Brutto. Zasady metodologiczne, Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2012.

Rachunki narodowe GUS według sektorów i podsektorów instytucjonalnych w latach 2011-2014, Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2016.

Raczkowski K., Gospodarka nieoficjalna w systemie zarządzania państwem, „Przedsiębiorczość i Zarządzanie” 14(2013), z. 8, cz. II.

Schneider F., Buehn A., Estimating the Size of the Shadow Economy. Methods, Problems and Open Questions, “CESifo Working Paper” 2013, No. 4448.

Smith B., Assessing the Size of the Underground Economy: The Statistics Canada Perspective, Income and Expenditure Accounts Technical Series 1994.

Opublikowane
2020-03-06
Dział
ARTYKUŁY