Program Rodzina 500+ – sukces czy porażka?
Abstrakt
Artykuł powstał na bazie dwuletnich obserwacji, badań terenowych oraz analizy danych zastanych, upublicznionych przez Główny Urząd Statystyczny i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Uzyskane informacje pozwoliły określić efektywność programu z perspektywy zarówno państwa, jak i beneficjentów środków pomocowych. Jego celem jest uświadomienie, że to, co na pierwszy rzut oka wygląda korzystnie, może w perspektywie dłuższego czasu przynieść nieodwracalnie negatywne skutki. Niniejszy artykuł ma na celu wskazać, jak istotna dla kolejnych pokoleń jest dokładna analiza skutków działań podejmowanych przez decydentów. Istotą artykułu jest uwypuklenie rangi kanału dystrybucji środków pomocowych oraz próba odpowiedzi na pytania: Czy wprowadzenie programu Rodzina 500+ jest w stanie przyczynić się do zniwelowania już obserwowalnych skutków niżu demograficznego? Czy w perspektywie długookresowej program ma szanse na powodzenie i realizację ministerskich założeń? Program Rodzina 500+ jest nowatorską inicjatywą państwa, mającą na celu zainicjowanie procesu łagodzenia skutków kryzysu demograficznego w Polsce, a jednocześnie zmniejszenie ubóstwa wśród dzieci.
Bibliografia
Brandt N., Kiełczewska A., Magda I., The Family 500+ Child Allowance and Female Labour Supply in Poland, IBS Working Paper, Warszawa 2018.
Brzeziński M., Bezpieczeństwo społeczne jako rodzaj bezpieczeństwa. Ustalenia wprowadzające, w: Bezpieczeństwo społeczne. Pojęcia, uwarunkowania, wyzwania, red. A. Skrabacz, S. Sulowski, Warszawa 2012.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.
Malec M., Percepcja bezpieczeństwa: definicje, wymiary i paradygmaty, Warszawa 2006.
Copyright (c) 2018 Roczniki Ekonomii i Zarządzania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.