Bezpieczeństwo finansów jednostek samorządu terytorialnego w aspekcie obrotu nieruchomościami jako lokacie kapitału
Abstrakt
Artykuł dotyczy możliwości zajmowania się przez j.s.t. obrotem nieruchomościami jako lokatą kapitału będącą alternatywą dla zawierania umów lokat terminowych. W wyniku przeprowadzonej analizy przepisów prawa, orzeczeń Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego wykazano, że j.s.t. mogą, tak jak przedsiębiorcy i osoby fizyczne, zajmować się obrotem nieruchomościami w Polsce i zagranicą, tj. nabywać je w celu późniejszej sprzedaży po wyższej cenie. W tekście wykazano, że tego typu działalność jest dla j.s.t. bardziej ryzykowna niż zawieranie umów lokat terminowych w bankach, gdyż szybkie odzyskanie środków finansowych przez sprzedaż nieruchomości jest trudniejsze niż w przypadku zerwania umowy lokaty terminowej, m.in. ze względu na przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami nakazujące przeprowadzenie przetargu, ewentualnych negocjacji oraz brak zainteresowanych nabyciem nieruchomości. W tekście wykazano, że obrót nieruchomościami przez j.s.t. jest obarczony ryzykiem personalnym osób sprawujących funkcje w organach wykonawczych. Od ich wiedzy i rozwagi zależy, czy j.s.t. zyska na obrocie nieruchomościami czy też poniesie z tego tytułu straty.
Bibliografia
Bandarzewski K., Chmielnicki P., Dobosz P., Kisiel W., Kryczko P., Mączyński M., Płażek S.: Komentarz do ustawy o samorządzie gminnym, Warszawa: Wydawnictwo Prawnicze 2004.
Dmowski S., Rudnicki S.: Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga pierwsza. Część ogólna, Warszawa: LexisNexis 2011.
Górecki J.: Prawo pierwokupu. Komentarz do art. 596-602 kodeksu cywilnego i innych przepisów regulujących prawo pierwokupu, Kraków: Kantor Wydawniczy „Zakamycze” 2002.
Copyright (c) 2016 Roczniki Ekonomii i Zarządzania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.