Local Currencies in the Times of the Crisis
Abstrakt
Waluty lokalne w czasie kryzysu
Problemy obecnego systemu finansowego od dawna wywoływały i wywołują dyskusje, które koncentrują się na poszukiwaniu rozwiązań dających większą skuteczność łagodzenia skutków coraz częściej powtarzających się kryzysów. Niekończący się kryzys finansowy, zapoczątkowany w 2007 r. i sposób radzenia sobie z zagrożeniem niewypłacalności banków poprzez wykupywanie przez państwo ich długów nie tylko zagraża gospodarce, ale i podkopuje zaufanie do publicznych instytucji. W obliczu narastających problemów coraz więcej mówi się o przebudowie globalnego systemu finansowego, ale proste rozwiązania nie nadchodzą. Wydarzenia ostatnich lat pokazują, że społeczeństwo coraz bardziej świadome choroby i konsekwencji wynikających z funkcjonowania dotychczasowego systemu finansowego samo poszukuje rozwiązań, które na poziomie lokalnego rynku pozwoliłyby na przetrwanie w warunkach kryzysu. Jednym z takich pomysłów są alternatywne waluty lokalne, obejmujące zwykle niewielki obszar terytorialny (miasteczko, dzielnice), przy czym sama idea nie jest niczym nowym, gdyż od dawna funkcjonują one w wielu miejscach na całym świecie, a za ich historyczny pierwowzór można uznać rozwiązania przyjęte w czasie wielkiego kryzysu lat trzydziestych XX w., w miasteczku Wörgl położonym w Austrii.
Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia walut lokalnych dla przezwyciężenia kryzysu gospodarczego na tle wydarzeń historycznych oraz ich współczesnego zastosowania.
Bibliografia
Baj L.: Interview with z Benoît Cœuré, ECP Board Member, “Gazeta Wyborcza” 16 May 2014,
https://www.ecb.europa.eu/press/inter/date/2014/html/sp140524_1.pl.html
Bankkunden müssen zahlen. Erstmals Negativzinsen auf Tagesgeld http://www.faz.net/aktuell/finanzen/meine-finanzen/sparen-und-geld-anlegen/bankkunden-zahlen-erstmals-negativzinsen-auf-tagesgeld-13237202.html
Chiemgauer: Startseite, http://www.chiemgauer.info/
Deutsche Bank rechnet mit Negativzinsen für Privatkunden http://www.faz.net/aktuell/finanzen/geldanlage-trotz-niedrigzinsen/geldanlage-deutsche-bank-rechnet-mit-negativzinsen-fuer-privatkunden-13243347.html
Dobry, Polska Waluta Lokalna, www.dobry.org.pl, 2014
Echevers P.H.: J. Silvio Gesell, Die Revolution des Geldsystems, Königswinter: LULU Press Enterprises 2013.
Gesell S.: Die natürliche Wirtschaftsordnung, 9. Aufl., hrsg. von K. Walker, Lauf bei Nürnberg: Rudolf Zitzmann Verlag 1949 [HTML von Wolfgang Röhrig, Juli 1997, PDF von Florian Seiffert, August 2003].
Kisiel M.: Niekartowe schematy płatności bezgotówkowych na świecie, Kierunki rozwoju, wybrane przykłady, Wrocław University of Economics, 2013, https://www.nbp.pl/systemplatniczy/obrot_bezgotowkowy/niekartowe-swiat.pdf
Mennen A.K.: Regionalwährungen: Mit Chiemgauer gegen den Euro-Crash, Spiegel-Online Wirtschaft [06.08.2012].
Nowy pieniądz w Polsce. Od dziś „Zielony”, www.money.pl [05.02.2015].
Ogólnie o projekcie waluty lokalnej Zielony, www.zielony.biz.pl [2015].
Przyłuska J.: W poszukiwaniu nowych rozwiązań dla systemu finansowego, „Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów” 2013, z. 128.
Przyłuska-Schmitt J.: Współczesne alternatywne formy pieniądza wobec pieniądza narodowego, in: Wybrane problemy i wyzwania gospodarcze. Ujęcie interdyscyplinarne, ed. A. Zimny, Konin: WSH PWSZ w Koninie 2015.
Report, Virtual Currency Schemes, European Central Bank, Eurosystem, Oktober 2012 pdf
Regionalentwicklung.de: Wir entwickeln Regionen, http://www.regionalentwicklung.de/regionales-wirtschaften/regionalgeld/.
Copyright (c) 2016 Roczniki Ekonomii i Zarządzania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.