Облигации с высоким риском – предложения по структуризации сделок для Восточной Европы

  • Marcin Liberadzki Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Słowa kluczowe: obligacje wysokiego ryzyka; obligacje śmieciowe; junk bonds; Milken; strukturyzacja

Abstrakt

Obligacje wysokiego ryzyka – propozycje działań strukturyzacyjnych dla Europy Wschodniej

Obligacje wysokiego ryzyka (junk bonds) zrobiły imponującą karierę w USA i odcisnęły pozytywne piętno na amerykańskiej gospodarce. Koncepcja junk bonds mogłaby stać się użyteczna na rynku finansowym w krajach Europy Wschodniej.

Kluczem do powodzenia emisji junk bonds jest zaoferowanie inwestorom papierów, których ryzyko nie byłoby 0-1: wysokie zyski albo wysokie straty. Chodzi raczej o stworzenie systemu ryzyka ciągnionego – narastanie ryzyka i jego skutków nie może być szokowe. Trzeba adresować produkt do rynku ze świadomością istnienia niepokoju klientów.

Połączenie długu o wysokim ryzyku w portfele i sprzedaż wyemitowanych na bazie takiego portfela obligacji junk mogłaby wykreować instrument finansowy o wysokiej oczekiwanej stopie zwrotu, nieco niższym ryzyku i z bardziej akceptowalnym rozkładem prawdopodobieństwa zysków i strat.

Ten efekt można osiągnąć dzięki sekurytyzacji. W największym skrócie: emitentem junk bonds jest specjalistyczna instytucja – Dom Obligacji (Debt House), Dom Dyskontowy, która nabywa wierzytelności z bardzo dużym dyskontem. Emitowane przez nią papiery zabezpieczone byłyby nabytymi prawami, charakteryzowałyby się wysokim zyskiem i dzielone byłyby na transze, różniące się ryzykiem, zapadalnością i stopą zwrotu. W ten sposób tworzy się rynek ze znaczną podażą papierów o mierzalnym i akceptowalnym ryzyku oraz wysokiej rentowności – interesujące uzupełnienie portfeli inwestorów instytucjonalnych.

Proponowany model wykorzystuje elementy modelu junk bonds wypracowanego przez M. Milkena i Drexel Bank, który okazał się sukcesem, oraz mechanizm sekurytyzacji. Starano się natomiast eliminować wady sekurytyzacji amerykańskiej stosowanej w odniesieniu do kredytów hipotecznych. Pieniądz jest odpowiednio wyceniony (wysoka rentowność junk bonds), a ryzyko kredytowe nabywanych wierzytelności kontrolowane (Debt House wie, co skupuje).

Bibliografia

Drexel Burnham Lambert’s legacy. Stars of the junkyard, „The Economist”, Oct 21-st 2010, http://www.economist.com/node/17306419

Taggart R.A., The Growth of the “Junk” Bond Market and Its Role in Financing Takeovers, в: Mergers and Acquisitions, A.J. Auerbach (ed.), University of Chicago Press, Chicago 1987.

Yago G., Trimbath S., Beyond Junk Bonds. Expanding High Yield Markets, Oxford University Press, New York 2003.

Yago G., Financial Repression and the Capital Crunch Recession, в: Economic Policy, Financial Markets and Economic Growth, B. Zycher, L. Solmon (eds.), Westview Press, Boulder, CO 1999.

Opublikowane
2020-03-05
Dział
ARTYKUŁY