Odpowiedzialność wykroczeniowa duchownego za zorganizowanie w ramach działalności kościoła lub związku wyznaniowego zgromadzenia w sposób niezgodny z rygorami sanitarnymi narzuconymi przez państwo
Abstrakt
Przedmiotem opracowania jest rozważenie kwestii odpowiedzialności wykroczeniowej duchownego za zorganizowanie w ramach działalności kościoła lub związku wyznaniowego zgromadzenia w sposób niezgodny z rygorami narzuconymi przez państwo. W tym celu autor, bazując na metodzie dogmatycznoprawnej, analizuje wydane w trakcie stanu epidemii rozwiązania normatywne i ocenia ich konstytucyjną poprawność, by następnie poddać pod rozwagę możliwość zastosowania art. 54 i art. 116 § 1a Kodeksu wykroczeń. Przeprowadzone analizy doprowadziły do stwierdzenia, iż prawodawca tworzył w początkowym etapie epidemii prawo w sposób daleki od doskonałego, w tym przekraczając przysługujące mu uprawnienia. Tym samym ograniczone – ale nie niemożliwe – jest wyciągnięcie odpowiedzialności wykroczeniowej w analizowanym zakresie.
Bibliografia
Dyda, Konrad, i Marcin Olszówka. 2020. „Analiza konstytucjonalności ograniczeń w korzystaniu z wolności religii podczas pandemii koronawirusa w Polsce.” Studia z Prawa Wyznaniowego 23:441-69.
Florczak-Wątor, Monika. 2021. „Komentarz do art. 53.” W Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, wyd. 2, red. Piotr Tuleja. Lex.
Maroń, Grzegorz. 2020. „Ograniczanie wolności religijnej w pierwszym okresie pandemii COVID-19 w świetle orzecznictwa amerykańskich sądów.” Studia z Prawa Wyznaniowego 23:123-51.
Maroń, Grzegorz. 2021. „Polskie prawodawstwo ograniczające wolność religijną w okresie pandemii koronawirusa SARC-CoV-2 a standardy państwa prawa – wybrane zagadnienia.” Przegląd Prawa Publicznego 1:33-49.
Michalska-Warias, Aneta. 2021. „Komentarz do art. 54.” W Kodeks wykroczeń. Komentarz aktualizowany, red. Tadeusz Bojarski. Lex.
Rzetecka-Gil, Agnieszka. 2019. Prawo o zgromadzeniach. Komentarz. Lex.
Sarnecki, Paweł. 2016. „Komentarz do art. 53.” W Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, t. 2, wyd. 2, red. Lech Garlicki, i Marek Zubik. Lex.
Tuleja, Piotr. 2021. „Komentarz do art. 31.” W Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, wyd. 2, red. Piotr Tuleja. Lex.
Zbrojewska, Monika. 2014. Rola i stanowisko prawne Sądu Najwyższego w procesie karnym. Warszawa: Wydawnictwo Ekonomik – Jacek Musiałkiewicz.
Copyright (c) 2021 Kościół i Prawo
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.