Stolica Apostolska a Państwo-Miasta Watykan. Kilka uwag o wspólnej podmiotowości prawnomiędzynarodowej

Słowa kluczowe: podmiotowość sui generis, Państwo-Miasta Watykan, podmiotowość prawnomiędzynarodowa, suwerenność

Abstrakt

Status międzynarodowy Stolicy Apostolskiej i Państwa-Miasta Watykan po dziś dzień w sferze prawnomiędzynarodowej wywołuje wątpliwości. Spowodowane jest to faktem, że w analizowanym przypadku podmiotowość prawa międzynarodowego publicznego ma charakter szczególny przez wzgląd na brak wszystkich kluczowych atrybutów tej podmiotowości. W tekście zabrano głos w toczonej w doktrynie prawa międzynarodowego publicznego dyskusji starając się uwypuklić argumenty przemawiającym za uznaniem, że w tej sytuacji mamy do czynienia z jednym i tym samym podmiotem występującym na arenie międzynarodowej bądź to jako Stolica Apostolska bądź to jako Państwo-Miasta Watykan. Toteż, co starano się przedstawić, Stolica Apostolska nie jest czynnikiem zewnętrznym w stosunku do Watykanu, a z kolei znikomy obszar, nieliczna ludność nie pozwalają widzieć w jednostce geopolitycznej, jaką jest Państwo-Miasta Watykan, normalnego państwa w prawnomiędzynarodowym ujęciu, który stanowiłby odrębny od Stolicy Apostolskiej podmiot prawa.

Bibliografia

Antonowicz, Lech. 1988. Państwa i terytoria. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Antonowicz, Lech. 2012. Rzecz o państwach i prawie międzynarodowym. Lublin: Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji, Wydawnictwo Naukowe Innovatio Press.

Antonowicz, Lech. 2015. Podręcznik prawa międzynarodowego. Warszawa: Wolters Kluwer Polska.

Berezowski, Cezary. 1966. Prawo międzynarodowe publiczne. Cz. 1. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Bogacki, Paweł. 2009. Stolica Apostolska jako podmiot prawa międzynarodowego. Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax.

Czaja, Jan. 1983. Prawnomiędzynarodowy Status Watykanu. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Dehnel-Szyc, Małgorzata. 2005. „Watykan.” W Wielka Encyklopedia PWN, t. 29, 31-32. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

D’Onorio, Joel-Benoit. 1992. Le Pape et le Governement de l’Eglise. Paryż: Editions Fleurus-Tardy.

Góralczyk, Wojciech. 1983. Prawo międzynarodowe w zarysie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Krukowski, Józef. 1995. Konkordaty współczesne. Doktryna, teksty 1964-1994. Warszawa: Wydawnictwo Civitas Christiana.

Mezglewski, Artur. 2005. „Stolica Apostolska i Państwo Watykańskie jako podmioty prawa międzynarodowego.” Studia z Prawa Wyznaniowego t. 8, 295-303.

Morawski, Zdzisław. 1997. Watykan bez tajemnic. Warszawa: Książka i Wiedza.

Pierrard, Pierre. 1981. Historia Kościoła Katolickiego. Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax.

Przyborowska-Klimczak, Anna. 2014a. „Konkordaty” W Wielka Encyklopedia Prawa. Prawo Międzynarodowe Publiczne, t. 4, 183. Warszawa: Fundacja „Ubi Societas Ibi Ius”.

Przyborowska-Klimczak, Anna. 2014b. „Stolica Apostolska.” W Wielka Encyklopedia Prawa. Prawo Międzynarodowe Publiczne, t. 4, 473. Warszawa: Fundacja „Ubi Societas Ibi Ius”.

Przyborowska-Klimczak, Anna. 2020. „Zagadnienie podmiotowości Stolicy Apostolskiej w nauce prawa międzynarodowego.” W Podmiotowość prawnomiedzynarodowa. Jej współczesne aspekty, red. Ewelina Cała-Wacinkiewicz, Jerzy Menkes, Joanna Nowakowska-Małusecka, i in., 131-44. Warszawa: Wydawnictwo C.H. Beck.

Symonides, Janusz, i Remigiusz Bierzanek. 2009. Prawo międzynarodowe publiczne. Warszawa: LexisNexis.

Varela, Consuelo. 2006. La caida de Cristóbal Colón. La pesquica de Bobadilla. Sevilla: Marcial Pons, Ediciones de Historia.

Opublikowane
2021-07-21
Dział
Artykuły