Tożsamość Europy w nauczaniu Jana Pawła II
Abstrakt
Tożsamość Europy stanowi istotny przedmiot nauczania św. Jana Pawła II. Biskup Rzymu, zarówno w nauczaniu oficjalnym, jak i zwyczajnym, wyrażał troskę nie tylko o instytucjonalny i polityczny, ale także o duchowy i moralny wymiar Europy.
Autor w artykule odpowiada na następujące pytania: jak św. Jan Paweł II rozumiał pojęcia „tożsamość” i „tożsamość Europy”? Gdzie upatrywał źródeł tej tożsamości? Na jakie fundamenty kultury europejskiej wskazywał? Czy Europa może utracić swoją tożsamość? Jaką wizję zjednoczonej Europy przedstawiał Papież w kontekście konieczności zachowania swojej tożsamości?
Bibliografia
Jan Paweł II. 2005. Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci. Kraków: Wydawnictwo Znak.
Jeżowski, Marek. 2013. „Tożsamość.” W Encyklopedia Katolicka, t. 19, red. Edward Gigilewicz, 946. Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL.
Podsiad, Antoni. 2000. Słownik terminów i pojęć filozoficznych. Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax.
Podsiad, Antoni, i Zbigniew Więckowski, oprac. 1983. Mały słownik terminów i pojęć filozoficznych dla studiujących filozofię chrześcijańską. Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax.
Ptasznik, Paweł, i Paolo Sardi. 2005. „Od redakcji.” W Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci, 5-8. Kraków: Wydawnictwo Znak.
Szymczak, Mieczysław, red. 1989. Słownik języka polskiego. T. 3. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Copyright (c) 2018 Kościół i Prawo
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.