Kościół św. Stanisława w Lublinie jako miejsce obrad sejmikowych
Abstrakt
Kościół ojców dominikanów w Lublinie był uświęconym tradycją miejscem obrad sejmikowych przez 260 lat. Gromadząca się w nim szlachta dzięki gościnności zakonników nie musiała martwić się o własne pomieszczenia, ani ponosić kosztów związanych z ich budową oraz utrzymaniem. W zamian gospodarze otrzymywali niewielkie wsparcie na remonty świątyni, a także co niemniej ważne, przychylność samych obradujących, którzy decydując o losach państwa uwzględniali również interesy Kościoła.
Bibliografia
Bednaruk, Waldemar. 2011. Sejmiki lubelskie w okresie stanisławowskim (1764-1794). Lublin: Wydawnictwo KUL.
Ciepliński, Jacek. 2006. „Zespół kościelno-klasztorny Dominikanów w Lublinie. Badania architektoniczne.” W Dominikanie w Lublinie. Studia z dziejów i kultury, red. Henryk Gapski, 147-203. Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL.
Ćwik, Władysław, i Jerzy Reder. 1977. Lubelszczyzna. Dzieje rozwoju terytorialnego, podziałów administracyjnych i ustroju władz. Lublin: Wydawnictwo Lubelskie.
Gapski, Henryk. 2006. „Dominikanie w Lublinie. Zarys historiograficzny.” W Dominikanie w Lublinie. Studia z dziejów i kultury, red. Henryk Gapski, 7-22. Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL.
Gloger, Zygmunt. 1903. Geografia historyczna ziem dawnej Polski. Kraków: Spółka Wydawnicza Polska.
Kłoczowski, Jerzy. 2006a. „Jak badać historię dominikanów w Polsce przedrozbiorowej? Trochę uwag i obserwacji co do znaczenia i programu przyszłych badań oraz miejsca w historiografii polskiej.” W Dzieje dominikanów w Polsce XIII-XVIII wiek. Historiografia i warsztat badawczy historyka, red. Henryk Gapski, Jerzy Kłoczowski, i Jan Andrzej Spież, 11-26. Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL.
Kłoczowski, Jerzy. 2006b. „Klasztor dominikański w Lublinie (stulecia XIII-XVI).” W Dominikanie w Lublinie. Studia z dziejów i kultury, red. Henryk Gapski, 23-58. Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL.
Michoński, Mirosław. 1980. Lublin. Zespół dominikański (Blok XVI). Dokumentacja naukowo-historyczna wykonana na zlecenie Zarządu Rewaloryzacji Zabytkowego Zespołu Miasta Lublina. Lublin. Maszynopis w klasztorze ojców Dominikanów w Lublinie.
Pawiński, Adolf. 1978. Rządy sejmikowe w Polsce 1572-1795 na tle stosunków województw kujawskich. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy.
Rzewuski, Adam Wawrzyniec. 1790. O formie rządu republikańskiego myśli. Warszawa: Nakładem autora.
Ujma, Magdalena. 2003. Sejmik lubelski 1572-1696. Warszawa: Semper.
Uruszczak, Wacław. 1984. „Sejm w latach 1506-1540.” W Historia sejmu polskiego. T. 1. Do schyłku szlacheckiej Rzeczypospolitej, red. Jerzy Michalski, 63-113. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Urzędnicy województwa lubelskiego XVI-XVIII wieku. Spisy. 1991. Opracowanie Witold Kłaczewski, i Wacław Urban. Kórnik: Polska Akademia Nauk Instytut Historii, Biblioteka Kórnicka.
Copyright (c) 2018 Kościół i Prawo
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.