Votum separatum w prawie kanonicznym i prawie polskim

  • Ryszard Pankiewicz Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu
Słowa kluczowe: votum separatum; sędzia; dyskusja sędziowska; proces sądowy; wyrok

Abstrakt

W artykule opisano zagadnienie dotyczące votum separatum w prawie kanonicznym i prawie polskim. W zakresie prawa kanonicznego analizie poddany został Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. oraz instrukcja procesowa Dignitas connubii, a także Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich. Badanie votum separatum w prawie polskim w szczególności objęło akty normatywne ustawowe i wykonawcze oraz orzecznictwo sądowe. Uwzględniona została także podstawowa literatura przedmiotu.

We wstępie artykułu zdefiniowano pojęcie votum separatum, które jest szczególnym uprawnieniem przegłosowanego sędziego składu kolegialnego, który nie godząc się z wydanym orzeczeniem (rozstrzygnięciem, uzasadnieniem) zaznacza swoje odmienne stanowisko.

Zdanie odrębne uregulowane jest w prawie kanonicznym i prawie polskim, jednakże mimo zasadniczego podobieństwa tej czynności procesowej w analizowanych porządkach prawnych występują również znaczne różnice. Zgodnie z wolą ustawodawcy kodeksowego, w prawie kanonicznym votum separatum jest wewnętrzną czynnością procesową, o której strony procesu nie są informowane. W prawie polskim niezależnie od rodzaju procesu czynność ta jest jawna.

Podkreślenia wymaga fakt, że votum separatum jest jedyną czynnością procesową, która jest „wyłomem” w tajemnicy wyrokowania. Ponadto, trzeba stwierdzić, iż jest atrybutem niezależności sędziego w podejmowaniu rozstrzygnięcia w danej sprawie.

Należy także zwrócić uwagę na to, że w prawie kanonicznym każdy sędzia składu kolegialnego jest zobowiązany przygotować swoje wotum wraz z uzasadnieniem prawnym i faktycznym na piśmie. Jednakże od niego zależy, czy na etapie wyrokowania odstąpi od swojego wotum, czy też nie, co w konsekwencji prowadzi do genezy votum separatum.

Bibliografia

Bielska-Brodziak, Agnieszka, i Zygmunt Tobor. 2013. „Zdanie odrębne w orzecznictwie podatkowym.” Przegląd Podatkowy 9:9-14.

Błaszczak, Łukasz. 2010. Wyrok sądu polubownego w postępowaniu cywilnym. Warszawa: Oficyna Wolters Kluwer Polska SA.

Bojańczyk, Antoni. 2012. „Zdanie odrębne w postępowaniu karnym.” Forum Prawnicze 6 (14): 3-13.

Bratoszewski, Jerzy. 1973. Zdanie odrębne w procesie karnym. Warszawa: Wydawnictwo Prawnicze.

Chorąży, Krzysztof, Wojciech Taras, i Andrzej Wróbel. 2009. Postępowanie administracyjne, egzekucyjne i sądowodaministracyjne. Wyd. 4. Warszawa: Oficyna Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.

De Diego-Lora, Carmelo. 2011, „Orzeczenia sędziego.” [komentarz do KPK/83] W Codex Iuris Canonici. Kodeks Prawa Kanonicznego. Komentarz. Powszechne i partykularne ustawodawstwo Kościoła katolickiego. Podstawowe akty polskiego prawa wyznaniowego. Edycja polska na podstawie wydania hiszpańskiego, red. Piotr Majer, 1204-13. Kraków: Wolters Kluwer Polska.

Gefaell, Pablo. 2011, „Orzeczenia sędziego.” [odniesienie do KKKW] W Codex Iuris Canonici. Kodeks Prawa Kanonicznego. Komentarz. Powszechne i partykularne ustawodawstwo Kościoła katolickiego. Podstawowe akty polskiego prawa wyznaniowego. Edycja polska na podstawie wydania hiszpańskiego, red. Piotr Majer, 1204-13. Kraków: Wolters Kluwer Polska.

Grzegorczyk, Tomasz. 2008. Kodeks postępowania karnego oraz ustawa o świadku koronnym. Komentarz. Wyd. 5. Warszawa: Oficyna Wolters Kluwer Polska SA.

Kmiecik, Romuald, i Edward Skrętowicz. 2009. Proces karny część ogólna. Warszawa: Oficyna Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.

Królik, Marcin. 2012, „Zadanie votum separatum w procesie poszukiwania prawdy obiektywnej.” Kościół i Prawo 1 (14): 195-208.

Kruk, Ewa. 2005. „Zdanie odrębne sędziego w polskim procesie karnym. Zagadnienia wybrane.” W W kręgu teorii i praktyki prawa karnego. Księga poświęcona pamięci Profesora Andrzeja Wąska, red. Leszek Leszczyński, Edward Skrętowicz, i Zbigniew Hołda, 703-707. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Łazarska, Aneta. 2012. Rzetelny proces cywilny. Warszawa: Oficyna Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.

Masłowska, Arita. 2012. „Postępowanie przed sądem pierwszej instancji.” W Proces karny część szczególna, red. Grażyna Artymiak, i Maciej Rogalski, 97-129. Warszawa: Wolters Kluwer Sp. z o.o.

Murzynowski, Andrzej. 1976. Istota i zasady procesu karnego. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Prusak, Feliks. 1964. „Dopuszczalność ujawnienia zdania odrębnego.” Nowe Prawo 1:63-68.

Prusak, Feliks. 1965. „Ujawnienie zdania odrębnego w procesie karnym.” Nowe Prawo 4:398-400.

Rodríguez-Ocaña, Rafael. 2011, „Orzeczenia sędziego.” [odniesienie do instrukcji Dignitas connubii] W Codex Iuris Canonici. Kodeks Prawa Kanonicznego. Komentarz. Powszechne i partykularne ustawodawstwo Kościoła katolickiego. Podstawowe akty polskiego prawa wyznaniowego. Edycja polska na podstawie wydania hiszpańskiego, red. Piotr Majer, 1204-13. Kraków: Wolters Kluwer Polska.

Rozkrut, Tomasz. 2009. „Ochrona sądowa praw wiernych – szczegółowe zagadnienia wybrane.” W 25-lecie promulgacji Kodeksu Prawa Kanonicznego. Obowiązywanie i stosowanie w Polsce, red. Józef Krukowski, i Zbigniew Tracz, 107-20. Łódź: Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie.

Skrętowicz, Edward. 1971. „O jawności zdania odrębnego w postępowaniu karnym (kilka uwag na tle 64 nowego regulaminu sądowego).” Nowe Prawo 3:391-93.

Votum separatum. 1907. Słowniczek wyrazów obcych polityczno-społecznych, 1-49. Kraków: Nakładem Jakóba Mortowicza.

Wenz, Wiesław. 2007. „Tytuł X – Decyzja sędziego.” W Komentarz do Instrukcji procesowej „Dignitas connubii”, red. Tomasz Rozkrut, 325-51. Sandomierz: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu.

Wiśniewski, Tadeusz. 2013. Przebieg procesu cywilnego. Warszawa: Oficyna Wolters Kluwer Polska SA.

Wróblewski, Jerzy. 1975. „Votum separatum w teorii i ideologii sądowego stosowania prawa.” Studia Prawno-Ekonomiczne 15:7-30.

Opublikowane
2020-02-28
Dział
Artykuły