Prawo osób pozbawionych wolności do wyżywienia przygotowanego według wymogów religijnych. Regulacje normatywne a trudności praktyczne

  • Jerzy Nikołajew Wyższa Szkoła Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie
Słowa kluczowe: wolność sumienia i religii, prawo do wyżywienia religijnego, skazani i tymczasowo aresztowani

Abstrakt

Prawo osób pozbawionych wolności do korzystania przez nich z wyżywienia przygotowanego według norm religijnych to uprawnienie wynikające z przepisów międzynarodowych i uregulowań krajowych, w tym Konstytucji. Rzeczpospolita Polska przyjęła na siebie obowiązek realizacji postanowień Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (art. 9), jednak kazus Jakóbskiego ujawnił nieprawidłowości działania państwa polskiego ograniczającego możliwość korzystania z diety religijnej w więzieniu. Także przepisy ustawowe oraz akty wykonawcze w tym zakresie nie są dostosowane do tego, żeby realizacja tego uprawnienia nie napotykała na obiektywne trudności. Na tego rodzaju trudności zwraca się też uwagę w skargach osadzonych składanych do organów krajowych w trybie przewidzianym prawem wewnętrznym. Poza tym potrzeba uregulowania tych kwestii wpłynie też na poprawę funkcjonowania personelu więziennego zobowiązanego do zapewnienia skazanym odpowiednich standardów żywieniowych i wyznaniowych.

Bibliografia

Dąbkiewicz, Krzysztof. 2013. Kodeks karny wykonawczy. Warszawa: Wolters Kluwers.

Hołda, Zbigniew, i Postulski, Kazimierz. 2007. Kodeks karny wykonawczy. Komentarz. Gdańsk: Wolters Kluwers.

Kucharska, Agata, i Gronau, Małgorzata, Sicińska, Bożena, Michota-Katulska, Ewa, Zegan, Marta. 2013. „Ocena realizacji zaleceń żywieniowych dla osadzonych na przykładzie wybranego aresztu śledczego.” Problems High Epidemiological 94(4):807-814.

Kuć, Małgorzata, i Gałązka Małgorzata. 2009. Prawo karne wykonawcze. Warszawa: Wyd. Beck.

Kwiatkowski, Michał. 2011. „Dieta „religijna” – efekt Jakóbskiego.” Forum Penitencjarne 10:31

Lasocik, Zbigniew. 1993. Praktyki religijne więźniów. Warszawa: PWN.

Lelental, Stefan. 2014. Kodeks karny wykonawczy. Komentarz. Warszawa: Wyd. Beck.

Łupińska, Aneta. 2015a. „Diety wyznaniowe od kuchni.” Forum Penitencjarne 4:7.

Łupińska, Aneta. 2015b. „Diety wyznaniowe w Europie.” Forum Penitencjarne 6:11-12.

Łupińska, Aneta. 2015c. „Diety wyznaniowe tak, ale….” Forum Penitencjarne 6:2-13.

Nikołajew, Jerzy. 2014. „Granice uzewnętrzniania religii przez skazanych na podstawie Kodeksu karnego wykonawczego z 1997 r.” Przegląd Więziennictwa Polskiego 84:66-86.

Nikołajew, Jerzy. 2015a. „Wolność sumienia i religii osób pozbawionych wolności.” Forum Penitencjarne 4:37.

Nikołajew, Jerzy. 2012. Wolność sumienia i religii skazanych i tymczasowo aresztowanych. Lublin: Wyd. KUL.

Nikołajew, Jerzy. 2015b. „Wolność sumienia i religii z perspektywy skarg osób pozbawionych wolności w Polsce.” W Wolność sumienia i religii osób pozbawionych wolności. Aspekty prawe i praktyczne, red. Jerzy Nikołajew, Konrad Walczuk, 211-249. Warszawa: Wyd. Unitas.

Pawela, Stanisław 2007. Prawo karne wykonawcze. Zarys wykładu. Warszawa: Wyd. Prawnicze.

Postulski, Kazimierz. 2014. Kodeks karny wykonawczy. Komentarz. Warszawa: Wyd. Beck.

Potulski, Jacek. 2015. „Komentarz do art. 109.” W Kodeks karny wykonawczy. Komentarz, red. Jerzy Lachowski, 292-295. Warszawa: Wyd. Beck.

Pszczyński, Mateusz. 2015. „Prawo osadzonych do wyżywienia przygotowanego według reguł religijnych.” W Wolność sumienia i religii osób pozbawionych wolności. Aspekty prawne i praktyczne, red. Jerzy Nikołajew, Konrad Walczuk, 81-99. Warszawa: Wyd. Unitas.

Szlęzak-Kawa, Elżbieta. 2015. „Diety religijne i kulturowe.” Forum Penitencjarne 6:14-15.

„Żeby dieta była dietą. Rozmowa Anety Łupińskiej z ppłk. Markiem Cieślikiem, zastępcą dyrektora Biura Kwatermistrzowsko-Inwestycyjnego.” Forum Penitencjarne 2015 nr 6 s. 13-14.

Opublikowane
2020-02-28
Dział
Artykuły