Kompetencje kanclerza kurii diecezjalnej dotyczące archiwum według Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku

  • Robert Kaszak Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji
Słowa kluczowe: akta kurialne, dokument parafialne, księgi metrykalne, wydawanie dokumentów, klucz do archiwum, przechowywanie dokumentów

Abstrakt

Jedną z wielu kompetencji kanclerza kurii diecezjalnej wskazaną w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 r. jest strzeżenie dokumentów w archiwum kurii. Obowiązek ten obejmuje zarówno troskę o same akta kurialne, aby były odpowiednio przechowywane, jak i troskę o samo archiwum, aby było miejscem odpowiednio przystosowanym do właściwego przechowywania dokumentów. Ponadto kanclerz kurii ma klucz do archiwum diecezjalnego, jednak bez zezwolenia biskupa lub moderatora kurii i kanclerza równocześnie nikomu nie wolno wchodzić do archiwum. Podobnie z archiwum nie wolno zabierać dokumentów, chyba że tylko na krótki czas i za zgodą biskupa albo moderatora kurii i kanclerza równocześnie.

Jeśli chodzi o tajne archiwum kurialne, kanclerz powinien pilnować, aby były przestrzegane wszystkie procedury określone w prawie, jednak sam, bez specjalnego upoważnienia od kompetentnej władzy, nie może wchodzić do tajnego archiwum.

Bibliografia

Arrieta, Juan I. 2011. Komentarz do kan. 489. W Kodeks Prawa Kanonicznego. Komentarz, przekład polski, red. Piotr Majer. Kraków.

Błaszczyk, Sylwia. 1999. „Instrukcje postępowania ze zbiorami bibliotecznymi przed katastrofą i po niej na podstawie doświadczeń bibliotek.” Notes Konserwatorski. Ratujemy nasze dziedzictwo 3:116-132.

Dębowska, Maria. 2006. Ośrodek Archiwów, Bibliotek i Muzeów Kościelnych Katolickiego uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II 1956-2006. Lublin.

Dudzikowski, Piotr 2011. O profilaktyce i zabezpieczeniu materiałów archiwalnych, czyli elementarz, poradnik i przewodnik dla renowatorów, bibliotekarzy i archiwistów. Warszawa.

Jakubowski Wojciech, i Solarczyk Marek. 2002. Ustrój Kościoła Rzymskokatolickiego: wybrane zagadnienia instytucjonalne. Warszawa.

Kacprzyk Wiesław, i Sitarz Mirosław. 2006. Ustrój hierarchiczny Kościoła. Wybór źródeł. Lublin.

Krukowski, Józef. 2005. Komentarz do Kodeksu Prawa kanonicznego, t. II/1: Księga II. Lud Boży. Cześć I. Wierni Chrześcijanie. Cześć II. Ustrój hierarchiczny Kościoła. Poznań.

Masalski, Robert. 2012. „Przechowywanie, profilaktyka i zabezpieczenie materiałów kancelaryjnych i archiwalnych w parafii.” Prezbiterium 2:123-129.

Robótka, Halina 2010. Opracowanie i opis archiwaliów. Toruń.

Różański, Mieczysław. 2014. „Statut Organizacyjny Archiwum Archidiecezjalnego

w Łodzi.” Łódzkie Studia Teologiczne 23, nr 2:127-137.

Schletz, Alfons. 1981. „Archiwum parafialne.” Prezbiterium 9, nr 10:310-311.

Sitarz, Mirosław. 2001. „Zarządzanie Kościołem partykularnym w sytuacjach nadzwyczajnych.” Biuletyn Stowarzyszenia Kanonistów Polskich 1:182-191.

Sitarz, Mirosław. 2005. Przeszkoda w działaniu i wakat stolicy biskupiej. W Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego, t. II/1: Księga II. Lud Boży. Cześć I. Wierni Chrześcijanie. Cześć II. Ustrój hierarchiczny Kościoła, red. J. Krukowski, 272-294. Poznań.

Strzelczyk, Alicja. 1997. „Mikrobiologiczne zniszczenia zbiorów bibliotecznych. Przyczyny i objawy destrukcji.” Studia Bibliologiczne 10.

Szymański, Józef. 2002. Nauki pomocnicze historii. Warszawa.

Tomczak, Andrzej, i Robótka, Halina, Ryszewski, Bohdan. 1989. Archiwistyka. Warszawa.

Opublikowane
2020-02-28
Dział
Artykuły