Aktualna problematyka nabycia przez kościelne osoby prawne statusu organizacji pożytku publicznego
Abstrakt
Artykuł dotyczy analizy problemów związanych z uzyskaniem statusu organizacji pożytku publicznego przez kościelne osoby prawne w polskim systemie prawnym. Przedstawione zostały wymogi i podstawowe skutki prawne nabycia przez kościelne osoby prawne tego statusu, które podzielono na aspekt strukturalny i personalny. W dalszej części opracowania został przedstawiony zarys aktualnej procedury sądowej uzyskania powyższego statusu przez kościelne osoby prawne. Na zakończenie artykułu przedstawiono podstawowe wnioski.
Bibliografia
Barański Robert, Działalność bieżąca, [w:] R. Barański, A. Olejniczak, Fundacje i stowarzyszenia. Współpraca organizacji pozarządowych z administracją publiczną, Warszawa 2012, s. 29-89.
Blicharz Jolanta, Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Ustawa o spółdzielniach socjalnych. Komentarz, Warszawa 2012.
Blichlarz Jolanta, Huchla Andrzej, Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Komentarz, Warszawa 2008.
Cioch Henryk, Organizacje pożytku publicznego i wolontariat – nowe regulacje prawne, „Rejent” (2003) 10, s. 11-26.
Kopyra Jerzy, Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Komentarz, Warszawa 2005.
Krukowski Józef, Polskie prawo wyznaniowe, Warszawa 2008.
Olejniczak A., Standardy i procedury dotyczące zbiórek publicznych, kampanii 1 % oraz innych form kampanii społecznych, [w:] Standardy i procedury w organizacjach pozarządowych, Warszawa 2013, s. 127-160.
Staszczyk Piotr, Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Komentarz, Warszawa 2013.
Walencik Dariusz, Ewolucja procedury alokacji 1 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, „Przegląd Prawa Wyznaniowego” 2009, t. 1, s. 9-25.
Zamojski Łukasz, Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym. Komentarz, Warszawa 2009.
Copyright (c) 2015 Kościół i Prawo
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.