Legal Character of Permit to Remove Trees or Shrubs from Area of Property Entered in the Register of Monuments
Abstract
Zezwolenie wydawane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków na podstawie art. 83a ustawy o ochronie przyrody jest decyzją administracyjną sformalizowaną w stopniu większym niż wymaga tego art. 107 K.p.a. Charakter prawny zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków jest niejednoznaczny. Nie da się go bez wątpliwości przypisać do działań z zakresu ochrony zabytków lub działań z zakresu ochrony przyrody. Wiele przesłanek wskazuje na to, że pomimo wydawania zezwolenia przez wojewódzkiego konserwatora zabytków jest to działanie z zakresu ochrony przyrody.
References
Haładyj Anna: Udział społeczeństwa w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko jako instytucja prawa ochrony środowiska, Lublin: Wydawnictwo KUL 2015.
Krukowski Józef: Zasada pomocniczości w prawie kanonicznym, Zeszyty Naukowe KUL 14 (1971), z. 4 (56), s. 51-58.
Sałuda Daniel: Domniemanie właściwości wojewody w sprawach z zakresu administracji rządowej w województwie, Teza nr 1. CASUS.2011.1.11 LEX szkolnictwo wyższe i nauka on-line 129863/1 [dostęp: 9.11.2015].
Sienkiewicz Tomasz: Pozwolenie w ochronie zabytków, Lublin: Wydawnictwo KUL 2013.
Supernat Jerzy: Administracja jako splot umów, [w:] Umowy w administracji, red. J. Boć, L. Dziewięcka-Bokun Wrocław: Kolonia Limited 2008, s. 161-170.
Wróbel Andrzej, Jaśkowska Małgorzata: Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, Warszawa: Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. 2009.
Zeidler Kamil: Prawo ochrony dziedzictwa kultury jako nowa gałąź prawa, [w:] Prawo ochrony zabytków, red. K. Zeidler, Warszawa–Gdańsk: Wolters Kluwer SA, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego 2014, s. 23-33.
Copyright (c) 2016 Roczniki Nauk Prawnych
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.